Petr Zuska: Nabízí se i otázka mého šéfování někde jinde

Šéfa baletu Petra Zusku čeká výměna od sezony 2017/2018, kdy ho vystřídá podle včera zveřejněného rozhodnutí ředitele Národního divadla Jana Buriana Filip Barankiewicz, dosavadní první sólista baletu ve Stuttgartu. Petr Zuska se chce po odchodu z čela baletního souboru první scény  věnovat vlastním projektům, hostování v pražském Národním divadle však nevylučuje.“Filipa znám mnoho let. Velmi si ho vážím po profesní i lidské stránce. Soubor navíc poměrně dobře zná. Léta u nás hostoval jako brilantní interpret, v poslední době jako výborný pedagog. Jsem přesvědčen, že bude skvělým šéfem,” řekl Petr Zuska, který sám Barankiewicze řediteli divadla Janu Burianovi jako svého nástupce navrhl.

Podle Zusky, který je ve funkci od roku 2002, je na zbývající dva a půl roku jeho šéfování naplánováno a dohodnuto osm premiér. “Budou se týkat zhruba deseti tvůrců, z nichž je většina zahraničních. Já osobně budu figurovat v rámci dvou celovečerních titulů,” přiblížil současné plány Petr Zuska. Osobně se ještě znovu pokusí konečně něco změnit v rámci absolutně nedostatečného finančního ohodnocení tanečníků první scény, které nedosahuje ani varšavské nebo budapešťské úrovně.

“Kromě zmíněných aktivit mám na nejbližší období dohodnutou jednu práci v zahraničí a další na jedné z mimopražských baletních scén. Pochopitelně se budu muset záhy zabývat tím, jak si zorganizovat život po roce 2017, kdy bych se rád věnoval především vlastní tvorbě a jako hostující choreograf a režisér pokračoval ve spolupráci se zahraničními scénami tak, jak tomu doposud bylo. Nevyhýbám se ani souborům domácím. Pokud bude zájem, rád občas ‘zaskočím’ i do Národního,” uvedl Petr Zuska. Jako umělec by rád rozšířil svá pole působnosti i do jiných sfér, například v rámci režijní práce s herci.

“Nabízí se i otázka možnosti šéfování někde jinde, už teď se na to mnozí ptají. Po patnácti letech šéfování v Baletu Národního divadla, ale něco takového asi nebudu hned tak vyhledávat. To by musela přijít nějaká fantastická nabídka,” dodal po včerejším zveřejnění jména svého nástupce Petr Zuska.

Foto Pavel Hejný

Napsat komentář