Zemřel jeden z našich nejlepších mozartovských tenorů

Ve věku devadesáti let zemřel dnes ráno v Praze dlouholetý přední sólista Opery Národního divadla v Praze a držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství tenorista Zdeněk Švehla. Zdeněk Švehla se narodil 16. července 1924 v Brně. Po dokončení obchodní školy vystudoval konzervatoř a Janáčkovu Akademii múzických umění. V pěveckých studiích pokračoval pět let v Benátkách. První angažmá získal ve sboru Českého lidového divadla v Brně (1943–1945), po osvobození se stal sólistou Státního divadla Brno (1945–1949) a účinkoval tu v opeře i v operetě. V roce 1951 byl přijat k opeře divadla v Olomouci, v sezoně 1956–1957 účinkoval ve Státním divadle Ostrava.

Členem Opery Národního divadla v Praze byl od srpna 1957 plných třiatřicet let; dal tehdy české první scéně přednost před angažmá ve vídeňské Volksoper. Vytvořil tu více než šest desítek rolí. Byl mimo jiné Rudolfem v Bohémě, Adornem v Simonu Bocanegrovi, Alfrédem v La traviatě, Lenským v Eugenu Oněginovi, Pinkertonem v Madamě Butterfly nebo Kuraginem ve Vojně a míru, ale i Radamem v Aidě a Cavaradossim v Tosce. Mimořádně hodnoceny byly ale především jeho mozartovské role – především Ottavio v Donu Giovannim a Tamino v Kouzelné flétně. Výtečný byl Zdeněk Švehla i jako Vítek v Daliborovi, Jeníka v Prodané nevěstě zpíval v Národním divadle více než stokrát. Mezi jeho profilové role patřil i Kudrjáš v Janáčkově Katě Kabanové.

V letech 1960–1964 se Zdeněk Švehla zúčastnil úspěšného turné Laterny magiky v titulní roli Offenbachových Hoffmannových povídek. Hostoval ve Vídni (Staatsoper, poprvé 1967), v Athénách (1969), v Dublinu, na Islandu a v Rumunsku. Spolupracoval na kompletní nahrávce Janáčkova operního díla firmou Decca v Londýně, v zahraničí užíval jména Zdeněk Mario.Po celou svoji uměleckou dráhu se věnoval Zdeněk Švehla i operetě. Pohostinsky vystupoval v letech 1969–1973 ve Vídni (Raimundtheater), podílel se na realizaci gramofonových, rozhlasových a televizních nahrávek.

Podle kritiky byl Švehla příkladem inteligentního a herecky disponovaného pěvce. Rozuměl svému hlasu a věděl, jaké úkoly může přijmout, aby svůj barevný tenor se vzornou dikcí, vzácnou zpěvností a zářivými výškami nepoškodil. Zevrubný portrét Zdeňka Švehly, jednoho z nejvýraznějších tenoristů Opery Národního divadla druhé poloviny minulého století, jsme přinesli před časem (najdete zde).

Foto archiv ND

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
22 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments