Týden s hudbou (63)

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Co přinese tento týden 
Olomoucké barokní slavnosti budou mít ve dnech 14. 16. července na programu neobarokní operu Víta Zouhara a Tomáše Hanzlíka Torso na zlomky barokního libreta, záměrně vytvořenou jako zčásti zničená freska, jejíž postavy už ztratily tvář. A na závěr festivalu čeká na návštěvníky festivalu karnevalové barokní operní pasticcio o vítězství svobodomyslnosti a radovánek nad střídmostí a asketismem Facetum musicum (Hudební žert).

V Luhačovicích se uskuteční již dvacátý třetí ročník hudebního festivalu Janáček a Luhačovice. Hudební skladatel Leoš Janáček měl k lázeňskému městu blízko, na počátku minulého století jej často navštěvoval. Festival tradičně zahájí setkání milovníků hudby u Janáčkovy busty v lázeňském areálu. Série pěti koncertů začne v pondělí úvodním koncertem v kostele svaté Rodiny, na kterém zazní kromě Janáčkových skladeb také dílo Vivaldiho a Mozarta. Vystoupí Český filharmonický sbor Brno pod vedením Petra Fialy a Čeští komorní sólisté. V úterý 15. července se na festivalu představí Jitka Hosprová a Janáčkův komorní orchestr. Ve středu 16. července zavítá do Luhačovic Emil Viklický Trio. Na čtvrtek 17. července je naplánován varhanní koncert Kateřiny Chrobokové s Dagmar Šaškovou. Páteční Koncert k Roku české hudby se koná u příležitosti sto šedesátého výročí narození Leoše Janáčka. Na koncertě vystoupí Eva Dřízgová – Jirušová (soprán) a Aleš Briscein (tenor) za doprovodu Filharmonie Bohuslava Martinů pod taktovkou Stanislava Vavřínka. Festival má připraven i bohatý doprovodný program.Hudební festival Znojmo má i v tomto týdnu velmi nabitý program. V pondělí 14. července je na nádvoří Jihomoravského muzea připraveno Dětské hudební odpoledne, dílny, hraní a zábava pro děti i rodiče. V úterý 15. července se na nádvoří  zámku v Uherčicích koná tradiční dobročinný koncert Uherčice Pavlíny Senić na záchranu renesančního skvostu. Po koncertě se koná dražba unikátních vín s výtěžkem věnovaným na rekonstrukci banketního sálu. Kvartet polských hudebníků MozART Group se ve Znojmě představí ve středu 16. července vážnou hudbu nevážně. V jejich hudebním kabaretu pobaví jako vždy především hudba, nikoli slova. Následovat bude ve čtvrtek 17. července ne nádvoří Louckého kláštera koncert Smetana a Dvořák jazzově? českého jazzového pianisty Karla Růžičky a jeho Quartetu. V pátek 18. července se uskuteční v Domě umění Znojmo Koncert při svíčkách. Festival pak bude pokračovat v sobotu 19. července na nádvoří Louckého kláštera tradičním cimbálovým setkáním milovníků hudby, zpěvu i vína. Zahraje hudební uskupení Ponk. Po skončení koncertu bude následovat beseda u cimbálu s Cimbálovou muzikou Antonína Stehlíka. A v neděli 20. července čeká na zájemce od 11 hodin netradiční Tour de Varhany – Louka, Pavlice, Vranov. Připraven je Martin Jakubíček a jeho cesta od varhan k varhanám…

V pondělí 14. července začíná festival Letní slavnosti staré hudby. Dramaturgie jubilejního patnáctého ročníku s podtitulem Slasti a milosti se tentokrát zaměří na světskou a duchovní hudbu, jejich kontrasty i vzájemné prolínání. Středověké noční modlitby, křehké melodie milostných písní klasicistních hudebních salonů, vášnivé tóny barokního flamenca, tradiční portugalské zpěvy i majestátní árie a orchestrální díla znějící při královské korunovaci. To vše nabízí inspirativní výprava do světa hudby třináctého až devatenáctého století ve společnosti špičkových domácích i světových interpretů. Programu vévodí známý andaluský ansámbl Accademia del piacere, charismatický německý soubor Echo du Danube či hvězdné trio Bauwien van der Meer, Richard Egarr a Masumi Nagasawa. Nechybí ani pěvecké hvězdy – letos se představí Isabelle Druet a Alain Buet. V sobotu 19. července začne brněnská část XI. ročníku multižánrového workshop festivalu ProART, který se ponese v duchu tématu Tělo jako hlas – Slovo jako obraz. Tradiční letní festival spojující denní umělecké ateliéry s večerními představeními letos proběhne v Brně od 19. do 26. července v Divadle na Orlí a v Praze od 26. července do 3. srpna opět ve Státní opeře Národního divadla a v Experimentálním prostoru Roxy/NoD. Mezi prvními umělci se na festivalu představí Iva Bittová, jež v Brně o víkendu 19.–20. července uvede svou pěveckou masterclass pro třicet vyvolených. Kromě Domu umění si její účastníci zazpívají i v „červeném kostele“ Jana Amose Komenského v Joštové ulici. V neděli se poté plně rozjedou další workshopy mimo jiné v žánrech klasického, moderního a současného tance, tanečního divadla, herectví, jógy, Pilates, klavíru, smyčců a fotografie.

Festival Vivat varhany pokračuje v sobotu 19. července v rakouském Farním kostel sv. Lamberta v Dobersbergu koncertem Gillese Leyerse z Lucemburska.

Konfrontaci barokní a soudobé hudby přinese 19. července třetí koncert festivalu Hudební léto Kuks. Vystoupí na něm hobojista Vilém Veverka a cembalistka Barbara Maria Willi. V kontrastu k barokním dílům (Johann Sebastian Bach, Georg Philipp Telemann, Jean-Philippe Rameau) zazní v závěru koncertu ve světové premiéře skladba psaná na objednávku festivalu – Hubertské převleky hraběte Šporka od profesora pražské AMU Ivana Kurze na téma Hubertské árie. Po loňské premiéře Emila Viklického jde o další skladbu inspirovanou takzvanými šporkovskými áriemi.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]
  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat