Petrof kvůli pandemii omezil výrobu

Přední evropský výrobce pian a klavírů Petrof Hradec Králové kvůli pandemii koronaviru omezil výrobu a za celý rok odhaduje snížení plánovaného prodeje o 40 až 50 procent. Zhruba dvě třetiny asi z 240 zaměstnanců jsou od začátku dubna doma za 70 procent mzdy. Přibližně 20 lidí společnost musela postupně v březnu a dubnu propustit. Novinářům to řekla prezidentka Petrofu Zuzana Ceralová Petrofová, která je představitelkou páté generace rodiny Petrofů.
Petrof Hradec Králové (zdroj PHK)

Loni Petrof, jehož vznik sahá do roku 1864, zažil dobrý rok. Tržby společnost zvedla meziročně o devět procent na 310 milionů korun, což byl nejlepší výsledek za posledních 11 let. Zisk činil 14 milionů korun. Letos si Petrof stanovil plán prodeje na úrovni 290 milionů korun, což se však podle Ceralové Petrofové nenaplní.

Piana a klavíry lidé podle ní pokládají za zbytné zboží a v době krizí jejich nákup odkládají. „Lidé se bojí i potkávat. Vidíme to v našich showroomech v Praze a v Hradci Králové. Ač jsme je opět otevřeli, lidé do nich stejně moc nechodí,“ řekla. Firma ztrácí i výnosy z hradeckého kulturního, společenského a koncertního centra Petrof Gallery, které je kvůli pandemii od března mimo provoz.

Zásadní pro Petrof je však export, který směřuje do více než 65 zemí světa a zajišťuje asi 90 procent odbytu. „Jak se koronavirus šíří po světě, všude to vypadá podobně. Pianosalony zavírají a pokud jsou otevřené, lidí do nich nechodí,“ řekla Ceralová Petrofová. Situace je podle ní nadále špatná i na čínském trhu, který loni odebral přes třetinu produkce Petrofu. Na zakázkách, které se firmě podařilo získat, dělá asi třetina lidí.

Aby Ceralová Petrofová udržela firmu ve složitém období v chodu, chystá nové výrobní programy pro provozy dřevovýroby a lakovny. Mělo by jít o různé dodávky pro stavebnictví. „Nějaké zakázky již máme,“ řekla.

Petrof již v minulosti prošel vážnými krizemi v letech 2004 a po roce 2008. Nejprve firma bojovala o přežití po ztrátě trhu v USA, o čtyři roky později na ní dopadla světová hospodářská krize. Nynější krize je však podle Ceralové Petrofové zcela jiná. „Tehdy jsme viděli na nějaký konec. Nyní bojujeme s něčím neviditelným a nevíme, zda se lidé v našem oboru vrátí do stejného uvažování jako dřív. Pro nás je i důležité za (obchodními) partnery cestovat, což na dost dlouho padá,“ řekla.

V rámci státních podpor se Petrof přihlásil do programů Covid I a II a Antivirus. Pomoc je podle prezidentky Petrofu nastavena složitě. „Nám však čas rychle běží. Zatím jsem od státu peníze nedostali s výjimkou 180.000 korun na lidi ze dne na den uzavřených showroomů a Petrof Gallery,“ řekla. U financující banky Petrof využil odložení splátek úvěru. S výjimkou inovací a marketingu pozastavil investice.

Stát by se měl podle Ceralové Petrofové zaměřit na podporu prodeje českých výrobků na domácím trhu. „Pomohlo by, kdyby školy dostaly peníze na nákup hudebních nástrojů. Mnohde hrají na tak starých nástrojích, které se již ani nedají naladit. Nám by to pomohlo přežít a děti by měly slušné nástroje,“ řekla.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat