PKF, Ben Glassberg a Alexandre Collard na Pražském jaru

Orchestr PKF - Prague Philharmonia dnes v téměř zaplněném Rudolfinu na mezinárodním hudebním festivalu Pražské jaro vedl britský dirigent Ben Glassberg, vítěz Mezinárodní soutěže pro mladé dirigenty v Besançonu v září 2017. Pod jeho taktovkou soubor provedl skladbu Hypnos objednanou festivalem u Šimona Vosečka, českého skladatele působícího od roku 2002 ve Vídni. Ve druhé polovině koncertu zazněla Symfonie č. 40 g moll Wolfganga Amadea Mozarta. Obě skladby doprovodil velký aplaus publika.
Alexandre Collard (foto Natacha Colmez)

Vosečkovo nové dílo poeticky nazvané Hypnos rozvíjí atmosféru nočních scén jeho zatím poslední opery Hybris, která byla zkomponována na objednávku Sirene Operntheater ve Vídni, kde byla roku 2016 s úspěchem provedena. V témže roce mu byla udělena prestižní Hudební cena města Vídeň. „Hypnos nesleduje konkrétní hudební program, jde spíš o atmosféru někde na hraně vědomí a podvědomí,“ popsal svoji skladbu Voseček.

Jako sólista se v Symfonii č. 40 g moll představil francouzský hornista Alexandre Collard, vítěz Mezinárodní hudební soutěže Pražské jaro 2018. Využil tak toho, že nositelé první ceny mají možnost se představit na honorovaném vystoupení v následujícím ročníku festivalu. „Dirigent Ben Glassberg mě požádal, abych si vybral jeden ze čtyř Mozartových hornových koncertů. Volba byla pro mě jasná, protože mým nejoblíbenějším je tento druhý koncert, a to pro jiskřivý smysl pro humor, který se nejvíce projevuje ve finální větě,“ uvedl Collard.

Dirigent Glassberg, o němž napsal před rokem portál Artsdesk, že je na pódiu „přesný a náročný“, si ze soutěže pro mladé dirigenty v Besançonu ve svých třiadvaceti letech odvezl všechny tři ceny – poroty, orchestru i publika. Jen pár měsíců předtím se stal jedním z nejmladších dirigentů v historii proslulého operního festivalu v Glyndebourne.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat