Plachetka a Scholl vystoupí na koncertě při příležitosti 300. výročí pražské korunovace

Na unikátní koncert Adama Plachetky, Andrease Scholla a dalších světoznámých operních hvězd na Pražském hradě zavítají i velvyslanci evropských monarchií, kardinál Duka či členové české vlády.

Adam Plachetka (zdroj Prague Sounds)
Adam Plachetka (zdroj Prague Sounds)

Koncert při příležitosti 300. výročí pražské korunovace, jehož hlavními hvězdami jsou sólista Metropolitní opery Adam Plachetka a proslulý kontratenorista Andreas Scholl, se odehraje už 8. února. Na pódiu se objeví také oceňovaná operní pěvkyně Dagmar Šašková a další špičky světové operní scény. V obnovené české premiéře představí Harmonii planet – gratulační operu císařského dvorního vicekapelníka Antonia Caldary. Slavnostní koncert, který vzniká za podpory Českého královského institutu, se uskuteční ve Španělském sále Pražského hradu. Do koncertu sice zbývají ještě přibližně dva týdny, ale už nyní je téměř vyprodaný.

„Velký zájem veřejnosti nás moc těší a jsme rádi, že skladbu, která byla v historii opomíjená mimo jiné kvůli vysokým nárokům na pěvce, uslyší přibližně 600 diváků. Harmonie planet je dílo pro dnešní dobu velmi náročné k uvedení zejména kvůli třem kontratenorovým rolím, tedy mužským partům o rozsahu altu až sopránu,“ doplňuje hlavní realizátor akce Jiří Ludvík.

Unikátní hudební událost přilákala na Pražský hrad také řadu významných osobností. „Je nám ctí, že můžeme na koncertě přivítat například velvyslance Norska, Švédska či Lucemburska jakožto zástupce evropských monarchií. Účast potvrdil také ministr kultury ČR, někteří další členové české vlády a třeba i kardinál římskokatolické církve a emeritní 36. arcibiskup pražský Dominik Duka,“ dodává JUDr. Zdeněk Prázdný, ředitel Českého královského institutu, jehož činností je mj. přibližovat široké veřejnosti fungování monarchií.

Oslavná serenáda Harmonie planet, v originále La concordia de ’pianeti, zazněla poprvé v roce 1723 v době korunovace císaře Karla VI. na českého krále. Dílo bylo složeno pro jeho manželku císařovnu Alžbětu Kristýnu a premiéra se uskutečnila téhož roku ve Znojmě, při zpáteční cestě královského dvora do Vídně. „Její autor Antonio Caldara byl považován za génia své doby. V tomto případě zpracoval oblíbený barokní námět vycházející z filosofie harmonie sfér jako divadelní skladbu pro hudbu, jak žánr sám označil. V díle vzdává panovnici hold sedm božstev jako symbol sedmi planet – Diana, Apollón, Venuše, Jupiter, Mars, Merkur a Saturn,“ přibližuje Ludvík.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


4 1 vote
Ohodnoťte článek
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments