Plán vlády: Stavovské divadlo přejmenovat na Mozartovo, nový sál pro Českou filharmonii

Vláda projedná svou kulturní politiku na dalších pět let

Plán, jak by měla vláda v příštích pěti letech uplatňovat svou kulturní politiku, představí již zítra ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL). Materiál navazuje na samotnou kulturní politiku na příští roky, která zahrnuje i výhled do roku 2025 a kterou už vláda schválila v dubnu. Státní kulturní politika je strategickým dokumentem, navazuje na první takový dokument z roku 2008 a jeho přijetí je jedním z úkolů, které si kabinet Bohuslava Sobotky v oblasti kultury uložil.

Kulturní politika by měla koordinovat postup vládních institucí směřujících k podpoře kultury. Plán implementace, který má vláda na programu svého zítřejšího zasedání, pak obsahuje kontrolní termíny a dopady na veřejné rozpočty. Materiál vychází i z programového prohlášení vlády a směřuje k tomu, aby se kabinet na konci svého mandátu co nejvíce přiblížil dlouho slibovanému jednomu procentu ze státního rozpočtu pro resort kultury.

Státní kulturní politika na léta 2015 až 2020 má šest základních okruhů, má dvě nové priority, které předchozí dokument neměl. Jsou jimi rozvoj kulturních a kreativních odvětví a zavedení systému eCulture jako součásti systému eGovernment. Další skupinu úkolů představují ty, které nebyly splněny dříve, ale pro kulturní obec jsou stále aktuální, například zvýšení platů zaměstnanců kulturních institucí.

Zbylé okruhy jsou podpora kulturní identity, kulturní rozmanitosti a mezikulturního dialogu nebo uchování kulturního dědictví. V každé ze základních priorit pak plán implementace uvádí, jak se jich má docílit a které státní úřady na těchto úkolech mají pracovat.

Plán zavádění kulturní politiky počítá s využitím významných výročí. V roce 2016 si svět připomene 260 let od narození Wolfganga Amadea Mozarta. A zatímco v Praze se konají akce či fungují muzea věnovaná Antonínu Dvořákovi či Bedřichu Smetanovi, Mozarta nepřipomíná zvláštní festival ani muzeum. Vláda navrhuje zřídit Mozartovo muzeum v zanedbaném Colloredo-Mansfeldském paláci, kde Mozart vystupoval, a přejmenovat Stavovské divadlo na Divadlo W. A. Mozarta.

Stavovské divadlo (foto archiv)
Stavovské divadlo (foto archiv)

Kulturní politika stanoví předložit vládě nový program, jenž naváže na program Péče o národní kulturní poklad a jehož cílem bude podpora dalších národních institucí. Nový program by měl umožnit vybudovat třeba koncertní sál pro Českou filharmonii s kapacitou 1.800 posluchačů, centrum pro soudobé umění, novou budovu pro Národní galerii v Praze, výstavbu Železničního muzea na Masarykově nádraží v Praze, výstavbu nové budovy pro Národní technické muzeum, rekonstrukci Náprstkova muzea, vybudování Středoevropského fóra Muzea umění Olomouc či rekonstrukci Pelléovy vily pro Památník národního písemnictví.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments