Plzeň dá filharmonii výrazně více, peníze půjdou hlavně na platy

Město Plzeň dá příští rok Plzeňské filharmonii 23,3 milionu korun na provoz a koncertní činnost. Oproti minulým letům je to o osm milionů více. Největší hudební těleso ve městě je ve velmi špatné finanční situaci, díky dotaci může zvýšit platy, řekla dnes náměstkyně primátora Eliška Bartáková.
Plzeňská filharmonie (zdroj PF)

Vinou toho, že byla filharmonie ve čtyřletém dotačním programu, tak jsme jí to nemohli navýšit. Proto jsme teď rozhodli o skokovém nárůstu. A bylo to opravdu za pět minut dvanáct,“ uvedla náměstkyně. Kdyby hudebníci nedostali přidáno, hrozilo by, že z filharmonie odejdou. Jejich platy se pohybují kolem 22.000 Kč hrubého, od Nového roku se zvednou.

Filharmonie má 37 stálých zaměstnanců a zbytek pracuje na dohodu. „Stávající zaměstnance teď bude motivovat k tomu, aby opravdu zůstávali, a může ještě navýšit počet kmenových zaměstnanců,“ uvedla Bartáková. Hostující umělci na dohody provoz výrazně prodražují.

Filharmonie, která zpřístupňuje hodnotnou hudbu širokému spektru posluchačů, reprezentuje město a kraj doma i v zahraničí. Na příští rok má rozsáhlý dramaturgický plán. Jde zejména o abonentní koncerty, regionální a mimořádné koncerty k významným událostem i vzdělávací pořady pro děti a mládež. Získá ještě 1,5 milionu Kč na pořádání festivalu Smetanovské dny od 27. února do 26. března 2020.

Město přidá na příští rok Divadlu J. K. Tyla, aby také mohlo zvýšit platy, a udržet tak herce i kvalitu ve všech čtyřech souborech. Provozní příspěvek bude kvůli zvýšení mezd zvýšen o 18,3 milionu Kč. „Pokud by se prostředky nedodaly, tak lidé utečou,“ uvedla Bartáková. Divadlo má přes 400 zaměstnanců a mzdové náklady za rok 2018 činily 140 milionů korun. Na zvýšení mezd dostane 3,5 milionu Kč navíc také Knihovna města Plzně.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat