Plzeňská opera zakládá dětský sbor

Opera plzeňského divadla chce dětský sbor, hledá pěvce od 6 let

Soubor opery Divadla J. K. Tyla zakládá dětský sbor, chce využívat malé pěvce ve svých inscenacích. Na pódiu by se mohly děti ve věku od šesti do dvanácti let objevit už v příští sezoně. Škola sborového zpěvu je pilotním projektem opery, po provedených konkurzech by měla mít alespoň čtyřicet členů. Garantem projektu bude sbormistr plzeňské opery Zdeněk Vimr, řekl šéf opery Ilja Šmíd. Uvidíme, jaký bude zájem. Vypíšeme výběrové řízení, nábor bude široký. Přípravnou fázi zahájíme už od února,” uvedl. Divadlo dětem slibuje profesionální vedení, různé výhody i zážitky ze zákulisí scény.

Pokud se podle Šmída podaří sbor během půl roku dostat na slušnou úroveň, mohly by děti začít vystupovat už v sezoně 2014/2015. „Divadlo má velký potenciál sbor využívat, opera si až dosud vypomáhala třeba Plzeňským dětským sborem,” uvedl. Do budoucna se počítá i s tím, že soubor bude mít samostatné koncerty.

Děti jsou také skupinou, na kterou se chce opera od září ve velkém zaměřit, nabídne řadu nových projektů. Využije k tomu takzvanou studiovou scénu, tedy prostor, jenž vzniká v novém divadle, které se nyní staví v Plzni a jehož otevření je plánováno na září.

Pracujeme na cyklu představení Ach ty slavné děti, aneb čeští velikáni v krátkých kalhotách,” uvedl Šmíd. Jde o čtyři představení, z nichž se každé bude věnovat jednomu slavnému českému skladateli, a sice Bedřichu Smetanovi, Antonínu Dvořákovi, Bohuslavu Martinů a Leoši Janáčkovi. „V dialogu malého kluka a dospělého se bude hovořit o dětství těchto skladatelů. První koncert nazvaný Bedřichu, okamžitě domů! uvede opera na podzim,” dodal Šmíd.

Soubor také připraví dvě opery určené primárně dětem, a sice titul Žvanivý slimejš a Šaty, jaké svět neviděl na námět Andersenovy pohádky. Opera se větším zaměřením na děti snaží vychovat novou generaci diváků.

Foto archiv Ilji Šmída

Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na