Plzeňské divadlo uvede premiéru baletu Smrt v Benátkách

Baletní soubor plzeňského Divadla J. K. Tyla uvede v sobotu v české premiéře taneční ztvárnění novely Thomase Manna Smrt v Benátkách. Mannův filozoficky laděný příběh stárnoucího umělce nastudoval v Plzni slovenský choreograf a režisér Ondrej Šoth, který Smrt v Benátkách uvedl loni se Státním divadlem Košice. I když svoje působení dělí Šoth mezi české a slovenské scény, z plzeňským divadlem spolupracuje poprvé.

Smrt v Benátkách pro mne byla vždy neuvěřitelným příběhem – nádherným příběhem o pravdě, o symbolech, o lásce,“ řekl Šoth. Aby se vyhnul přílišné ilustrativnosti příběhu, zvolil prolínání vnějších okolností s nejniternějšími pocity a hnutími. Libreto, jež vytvořil Šoth spolu s dramaturgyní Zuzanou Mistríkovou, zachovává věrnost literární předloze z roku 1912. Mannovo dílo se dočkalo různých zpracování – například v roce 1971 to byl film Luchina Viscontiho, který je považován za jeden ze základních snímků světové kinematografie, ve stejné době pracoval na stejnojmenné opeře Benjamin Britten, v roce 2003 měl premiéru balet choreografa Johna Neumeiera.

Hlavní postava, spisovatel Gustav von Aschenbach, se na sklonku života pokusí zbořit svazující konvence. V atmosféře epidemií ohrožených Benátek, osamělý a na marném útěku sám před sebou, je spisovatel nečekaně zasažen krásou a zamiluje se do chlapce Tadzia. Křehký, těžko postižitelný vztah poskytuje podle Šotha zajímavou látku právě pro taneční zpracování. „Uchopit neuchopitelné a povýšit prostřednictvím symbolů, to je úkol, který mě fascinoval,“ řekl Šoth, jehož hudební koláž zahrnuje vedle děl Gustava Mahlera také skladby Phillipa Glasse, Wima Martense či Arva Pärta.

V ústřední roli spisovatele Gustava von Aschenbacha alternují Miroslav Hradil a Martin Šinták, osudového chlapce Tadzia ztvární studenti Taneční konzervatoře Praha David Lampart a Kristián Pokorný. Aschenbachovu manželku představují Jarmila Dycková a Zuzana Hradilová a jeho dceru žákyně baletní školy plzeňského divadla Ema Landová a Lucie Obytová. V dalších rolích se objeví Martina Diblíková, Nela Mrázová, Kristýna Peštová, Kateřina Ševčíková, Monika Mašterová, Michal Kováč, Petr Laštovka, Richard Ševčík a další.

Foto Pavel Křivánek

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky