Pocta demokracii s Poznaňskou filharmonií
Zatímco v naší zemi jsme nedávno oslavili výročí 100 let od vzniku samostatné Československé republiky, naše severovýchodní sousedy teprve bujaré oslavy čekají; 11. listopadu 2018 uplyne století od nezávislosti Polska.
Solidarita mezi našimi národy a vzájemná blízkost obou kultur přímo vybízí k reciproční spolupráci, a tak se Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK u příležitosti tohoto výročí dohodl s proslulou Poznaňskou filharmonií na vzájemném pozvání orchestrů do svých domovských koncertních sálů. Pražští symfonikové v září s velkou slávou zahájili koncertní sezónu v Poznani. Polští posluchači v sále Univerzity Adama Mickiewicze měli možnost slyšet autenticky české provedení Smetanovy Mé vlasti pod taktovkou dirigenta Tomáše Braunera. A české publikum ve Smetanově síni pražského Obecního domu naopak bude mít ojedinělou šanci si poslechnout díla polských autorů, jako je Fryderyk Chopin, Henryk Wieniawski či Krzysztof Penderecki, v podání těch nejpovolanějších hudebníků pod taktovkou svého mistra Łukasze Borowicze.
Aby toho nebylo málo, poznaňští si přizvali dva sólisty světové špičky, kteří s nimi sklízejí úspěchy: klavíristku Yuliannu Avdeevu a houslistku Bomsori Kim. Tato mezinárodní delegace k nám zavítá v symbolickém termínu 16. listopadu, tedy v předvečer našeho Dne boje za svobodu a demokracii a nedlouho po polském Dni nezávislosti, a společně uctí naše i polské dějiny. Četné studentské a občanské akce v Praze následující den připomenou, jak křehké je štěstí, ve kterém žijeme, a jak nelze zaměňovat jeden pochod davu za druhý. Ne každý pochod, ať už u nás nebo ve Varšavě, přivolává dobré časy, i když klíčemi dnes možná zvoní všichni. Chceme-li utišit násilí, musíme rozpoznat ten správný klíč, který zvoní tou nejkrásnější hudbou budoucnosti. Podobně krásnou, jako ta která 16. listopadu rozezní Smetanovu síň.
Na programu bude Předehra k opeře Hrad Czorstyn Karola Kurpińského, brilantní Koncert pro klavír a orchestr č. 1 polského vysoce považovaného národního umělce, přezdívaného „básník klavíru“, Fryderyka Chopina, dále velmi náročný a nádherný Druhý houslový koncert Henryka Wieniawského. Romantický repertoár doplní skladba od současného autora, nicméně jde o skladbu, se kterou se posluchači vrátí do historie daleko před devatenácté století; Tři kusy ve starém slohu Krysztofa Pendereckého, které byly původně zkomponovány jako hudba k filmu, jsou inspirovány barokními tanci.
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]