Týden s hudbou

  1. 1
  2. 2
Jaký bude nový hudební program příštího týdne od 4. do 10. února 2019? Dozvíte se například, že Česká filharmonie i Filharmonie Brno zahajují svá zahraniční turné, PKF – Prague Philharmonia s Jonasem Kaufmanem míří do Berlína a Frankfurtu, Prahu pak čeká benefiční koncert na podporu UNICEF a Brno zase třeba Pocta Vivaldimu. V pozadí nezůstanou ani novinky z rádia Classic Praha či koncerty z Rudolfina.
Elbphilharmonie Hamburk (zdroj commons.wikimedia.org / foto Robert Katzki)

Zahraničí
Česká filharmonie v tomto týdnu pokračuje na svém turné po Německu. Dirigentem koncertů je Semjon Byčkov a spolu s filharmoniky vystoupí klavírista Jan Lisiecki. Program je sestaven z Rachmaninova Koncertu pro klavír č. 2 c moll, op. 18 a Čajkovského Symfonie č. 1 g moll, op. 13 „Zimní sny“. V pondělí 4. února 2019 tak filharmonici navštíví Elbphilharmonii v Hamburku, v úterý 5. února frankfurtskou Alte Oper, ve středu 6. února düsseldorfskou Tonhalle, ve čtvrtek 7. února je čeká norimberská Meistersingerhalle a konečně v pátek 8. února si tento koncert bude moci vychutnat publikum v Hannoveru v Congress Centru. Všechny koncerty začínají ve 20:00 hodin.

PKF – Prague Philharmonia a Jonas Kaufmann vystoupí ve čtvrtek 7. února 2019 (20:00 hodin) ve Philharmonii v Berlíně. Na programu jsou připraveny árie z francouzských a italských oper (Meyerbeer, Gounod, Bizet, Massenet, Berlioz, Offenbach, Halévy, Chabrier, Thomas). Společně s Kaufmannem se představí i Kate Aldrich a dirigovat bude Jochen Rieder. Ten samý repertoár poté zopakují i v neděli 10. února 2019 (20:00 hodin) ve frankfurtské Alte Oper.

Filharmonie Brno tento týden zahájí turné po Japonsku. Od 7. do 25. února 2019 tak navštíví se svým programem, složeným z děl Antonína Dvořáka, Petra Iljiče Čajkovského a Ludwiga van Beethovena devět japonských měst. Dirigentem turné je Leoš Svárovský, přičemž sólisté jsou v jednání.

Kateřina Kněžíková (zdroj SHF / foto Ivan Korč)

Praha
Mimořádný zážitek slibuje první únorový koncert Symfonického orchestru Českého rozhlasu. V pondělí 4. února 2019 (19:30 hodin) v Dvořákově síni Rudolfina se vám v podání mužské části sboru Pražského filharmonického sboru a hlubokých smyčců rozhlasových symfoniků otevře tajuplný Zpěv duchů nad vodami na Goethův text od Franze Schuberta. Celý orchestr se následně představí v proslulé Nedokončené symfonii téhož autora. Druhá polovina večera bude patřit především ženským hlasům, sopranistka Kateřina Kněžíková zazpívá skladbu In me la morte na text básně Michelangela Buonarottiho současného českého skladatele Jiřího Kadeřábka. V závěru se k ní přidá ještě Kateřina Kalvachová a ženská část Pražského filharmonického sboru, aby spolu s orchestrem provedli scénickou hudbu k Shakespearově hře Sen noci svatojánské od Felixe Mendelssohna-Bartoldyho.

Festival Film Music Prague pořádá 4. února 2019 na pražském Žofíně benefiční koncert na podporu UNICEF Česká republika, kde zazní koncertní kompozice amerických filmových skladatelů Johna Powella, Howarda Shorea a Johna Williamse v provedení Filharmonie Hradec Králové a Kühnova smíšeného sboru. Sólisty večera budou Valentina Lisitsa, Petr Nekoranec a Boris Prýgl, diriguje Christian Schumann.

V úterý 5. února 2019 se pražské Rudolfinum zahalí do tónů těch nejslavnějších árií a duetů od Giuseppe Verdiho, Giacoma Pucciniho, Pietra Mascagniho a George Bizeta. Jedinečný koncert v podání vítězky první ruské televizní soutěže Velká opera, slavné soutěže Maria Callas Grand Prix (2005), Ctěné umělkyně Ruska – sopranistky Veroniky Dzhioeve a předního sólisty Velkého divadla opery a baletu v Minsku, sólisty Velkého divadla v Moskvě a operního divadla v Erfurtu – tenoristy Eduarda Martynyuka. Sólisty doprovodí Moravská filharmonie Olomouc.

Koncert Českého spolku pro komorní hudbu je zařazen na středu 6. února 2019. V Rudolfinu od 19:30 hodin vystoupí Pavel Haas Quartet a na violu je bude doprovázet Pavel Nikl. Program je sestaven z Čajkovského Smyčcového kvartetu es moll č. 3 op. 30 a Brahmsova Smyčcového kvintetu G dur op. 111.
Dvě velké serenády dvou velkých skladatelů, představitelů různých stylových epoch, zazní na koncertě zasvěceném zvuku dechových nástrojů ve čtvrtek 7. února 2010 (19:30 hodin) ve Dvořákově síni Rudolfina. Provede je Collegium 1704 pod taktovkou Václava Lukse.

Ve Dvořákově síni Rudolfina bude v pátek 8. února 2019 (19:30 hodin) provedeno oratorium Saul Georga Friedricha Händela. Jako Saul se v něm představí Adam Plachetka. Dalšími účinkujícími jsou Andreas Scholl jako David, Natalia Rubis jako Merab, Kristýna Vylíčilová jako Michal a Krystian Adam jako Jonathan. Oratorium zazní v podání Czech Ensemble Baroque a pod taktovkou Romana Válka.

Adam Plachetka a Andreas Scholl, Czech Ensemble Baroque (foto Jana Šuplerová)

Brno
Večer s názvem Pocta Vivaldimu je připraven na neděli 10. února 2019 od 19:30 hodin v brněnském Besedním domě. Český filharmonický sbor Brno pod vedením Petra Fialy nastudoval Vivaldiho skladbu Gloria a několik další děl vrcholného baroka. Sólisty koncertu jsou sopranistky Jana Melíšková a Pavlína Švestková, altistka Pavla Zbořilová a hudební doprovod bude v podání Barocco sempre giovane.

Ostrava
Janáčkova filharmonie Ostrava nachystala večer pod názvem Vášeň a cit, a to ve čtvrtek 7. února 2019 od 18:00 hodin v Domě kultury města Ostravy. Filharmoniky doprovodí akordeonistka Anežka Štenclová a violoncellistka Paulína Glacová. Večer je sestaven z koncertního kousku pro akordeon a smyčcový komorní orchestr francouzského akordeonisty Richarda Galliana, violoncellového koncertu Miklóse Rózsa z let 1967-1968 a v neposlední řadě Fibichovy Třetí symfonie.

České Budějovice
Jihočeské divadlo čeká v pátek 8. února 2019 v 18:00 hodin premiéra Brittenovy rodinné opery Kominíček. Dirigentem představení je Mario De Rose a režii svěřilo vedení divadla do rukou Petra Haška. Obsazení má dvě alternace, přičemž role Sama, malého kominíka, byla svěřena Dennisovi Kuta Smatanovi a Janu Švecovi.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat