Pocta demokracii s Poznaňskou filharmonií

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK zve na mimořádný koncert Poznaňské filharmonie, která 16. listopadu přijede do Prahy uctít společnou historii Čechů a Poláků.
Poznaňská filharmonie (zdroj FOK)

Zatímco v naší zemi jsme nedávno oslavili výročí 100 let od vzniku samostatné Československé republiky, naše severovýchodní sousedy teprve bujaré oslavy čekají; 11. listopadu 2018 uplyne století od nezávislosti Polska.

Solidarita mezi našimi národy a vzájemná blízkost obou kultur přímo vybízí k reciproční spolupráci, a tak se Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK u příležitosti tohoto výročí dohodl s proslulou Poznaňskou filharmonií na vzájemném pozvání orchestrů do svých domovských koncertních sálů. Pražští symfonikové v září s velkou slávou zahájili koncertní sezónu v Poznani. Polští posluchači v sále Univerzity Adama Mickiewicze měli možnost slyšet autenticky české provedení Smetanovy Mé vlasti pod taktovkou dirigenta Tomáše Braunera. A české publikum ve Smetanově síni pražského Obecního domu naopak bude mít ojedinělou šanci si poslechnout díla polských autorů, jako je Fryderyk Chopin, Henryk Wieniawski či Krzysztof Penderecki, v podání těch nejpovolanějších hudebníků pod taktovkou svého mistra Łukasze Borowicze.

Aby toho nebylo málo, poznaňští si přizvali dva sólisty světové špičky, kteří s nimi sklízejí úspěchy: klavíristku Yuliannu Avdeevu a houslistku Bomsori Kim. Tato mezinárodní delegace k nám zavítá v symbolickém termínu 16. listopadu, tedy v předvečer našeho Dne boje za svobodu a demokracii a nedlouho po polském Dni nezávislosti, a společně uctí naše i polské dějiny. Četné studentské a občanské akce v Praze následující den připomenou, jak křehké je štěstí, ve kterém žijeme, a jak nelze zaměňovat jeden pochod davu za druhý. Ne každý pochod, ať už u nás nebo ve Varšavě, přivolává dobré časy, i když klíčemi dnes možná zvoní všichni. Chceme-li utišit násilí, musíme rozpoznat ten správný klíč, který zvoní tou nejkrásnější hudbou budoucnosti. Podobně krásnou, jako ta která 16. listopadu rozezní Smetanovu síň.

Na programu bude Předehra k opeře Hrad Czorstyn Karola Kurpińského, brilantní Koncert pro klavír a orchestr č. 1 polského vysoce považovaného národního umělce, přezdívaného „básník klavíru“, Fryderyka Chopina, dále velmi náročný a nádherný Druhý houslový koncert Henryka Wieniawského. Romantický repertoár doplní skladba od současného autora, nicméně jde o skladbu, se kterou se posluchači vrátí do historie daleko před devatenácté století; Tři kusy ve starém slohu Krysztofa Pendereckého, které byly původně zkomponovány jako hudba k filmu, jsou inspirovány barokními tanci.

Reklama

Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na