Podnikatelé a OSVČ zažádali v rámci programu COVID kultura o 359 miliónů Kč

V druhé výzvě programu COVID kultura podali podnikatelé k dnešnímu dni 443 žádostí v objemu 185 milionů korun. Výzvu otevřelo ministerstvo průmyslu (MPO) 23. října 2020. Nabízí i jednorázovou podporu 60 000 Kč pro osoby samostatně výdělečně činné, které podaly 2898 žádostí za 174 milionů korun. Na dotaz novinářů to sdělil Marek Vošahlík z tiskového oddělení MPO. O dotace je možné žádat do konce roku.

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (zdroj FB)

Program COVID kultura měl původně umožnit podnikatelům v kultuře žádat o peníze za zbytečně vynaložené náklady. Kritizovali ho ale zástupci firem z hudebního průmyslu a také filmoví distributoři a producenti za to, že mnozí z něj čerpat nemohou. Z 900 milionů korun určených na podporu pro ně se tak v první výzvě, i když byla prodloužena, vyčerpalo jen asi 135 milionů korun. Podáno bylo 336 žádostí, definitivně schváleno je k dnešku 80 z nich za 32 milionů Kč, další jsou rozpracovány či vráceny k doplnění.

Ministerstvo průmyslu ve spolupráci s ministerstvem kultury proto připravilo druhou výzvu, kde je k dispozici přes 750 milionů korun. O dotaci mohou žádat podnikatelé v kultuře i jednotlivci v uměleckých a odborných umělecko-technických profesích. Ti budou moci dostat jednorázově 60.000 korun. Firmám bude možné hradit náklady až do deseti milionů korun.

OSVČ ve druhé výzvě podaly 2898 žádostí, rozpracováno je zatím 394 žádostí za 23,6 milionu korun, 71 žádostí úředníci vrátili k doplnění, uvedlo MPO. Podnikatelé podali 443 žádostí, rozpracováno je 313 z nich, jednu úřad vrátil k doplnění. Rozhodnutí o schválení dotace zatím nepadlo žádné.

Z programu mohou divadla, hudební kluby, odborné technické profese i neziskové organizace profesionálně podnikající v kultuře dostat příspěvek na marně vynaložené výdaje za přesunuté či zrušené kulturní akce a kontinuální činnost v kultuře. Konkrétně na takové aktivity, které byly kvůli mimořádným opatřením vlády v souvislosti s koronavirem od jara výrazně limitovány a omezeny jsou nadále. Podnikatelé tak mohou uplatnit marně vynaložené výdaje v období od 1. října 2019 do 20. listopadu 2020, a to i včetně režijních nákladů.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments