Poněkud nestejnoměrný proud Emmotion Collection
Do pražského Kolowratu, podkrovní studiové scény Národního divadla, se teď dostává už druhý titul, uváděný pod hlavičkou baletu první scény. K nadmíru úspěšné inscenaci CamlouflAGE (recenzi najdete zde), přibývá produkce takříkajíc “z dovozu”, pod názvem Emotion Collection. Svoji původní premiéru měla v dubnu v Experimentálním prostoru No.D (Roxy) a vedle herců (vlastně hereček či ještě lépe performerů), působících mimo Národní divadlo, se na ní podílejí i dva členové baletu ND a také jeho demisólistka Zuzana Šimáková coby choreografka. Hlavní iniciátorkou vzniku tohoto projektu je ale režisérka a herečka Tereza Helšusová, která se vedle režie i samotného konceptu postarala i o výpravu, a navíc ještě také v představení vystupuje.
Proud hudby, tance a divadla – jak zní podtitul večera – jeho tvůrci sami charakterizují těmito slovy: “Výzva pro všechny muže a ženy, kteří sami sebe vidí na životní křižovatce: Chce se vám nad vaším životem plakat? … Inscenace Emotion Collection se formou pohybového divadla věnuje právě prožívání zásadních emocí jako je touha, zamilování, vášeň, snění, radost, zklamání, prázdnota, opuštěnost a odpuštění… To vše optikou ženy na křižovatce. Věřme svému strážnému andělu! Ale hledat ho musíme sami v sobě. …”
Což o to, téma jako takové bezpochyby do značné míry skutečně rezonuje s vnitřním životem nejednoho současníka. Už jen samotná hudba Jana Budaře, která má řadu obdivovatelů, evokuje mnohé z toho, čeho se autoři chtěli dotknout. Pohybová stránka večera má také na řadě míst tu správnou “šťávu”, je neotřelá, nápaditá, byť technicky zpravidla nepříliš náročná, a také většinou velmi dobře souzní s tím, o čem se v jednotlivých mikropříbězích (či “mikronáladách”) právě zpívá či hraje. (Označení balet, tak jak to uvádějí propagační materiály Národního divadla, rozhodně není na místě, jde o syntetické divadlo, kde se nejen tančí, ale vedle zpěvu i hodně mluví.)



Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]