Poslední jednání Jamese Levina v Met končí ostudou

  1. 1
  2. 2
Jak jsme dnes již ve stručné zprávě informovali, někdejší hudební ředitel newyorské Met James Levine dostal v pondělí od vedení opery definitivní výpověď. Stalo se tak poté, co s ním v polovině loňského roku operní dům spolupráci přerušil. Důvodem je Levinovo obvinění ze sexuálního zneužívání chlapců, které vyšetřuje policie a kterého se podle interního šetření operního domu dirigent v osmdesátých letech prý skutečně dopustil. Dnes čtyřiasedmdesátiletý James Levine přitom obvinění odmítá. V překladu teď přinášíme článek Michaela Coopera z amerického deníku The New York Times a v něm podrobnosti ke včerejšímu odchodu dlouholeté ikony Metropolitní opery s výpovědí v ruce.
James Levine (foto archiv)

Metropolitní opera v pondělí večer definitivně propustila Jamese Levina a ukončila tak své spojení s mužem, který určoval tvář tohoto operního domu po více než čtyři desetiletí. Stalo se tak poté, co vyšetřování přineslo podle Met věrohodné důkazy o tom, že se pan Levine dopustil „sexuálního zneužití a obtěžování“.

Vyšetřování, které Met zahájila v prosinci po zprávě zveřejněné v The New York Times, nalezlo důkazy o zneužívání a obtěžování, k nimž docházelo „jak před, tak během období“, kdy pan Levine pracoval v Met, vyjádřila se společnost ve svém prohlášení.

Pro legendárního maestra, jehož mnozí považovali za největšího amerického dirigenta od dob Leonarda Bernsteina, to znamenalo skutečné upadnutí v nemilost.

Met nezveřejnila konkrétní výsledky vyšetřování, jež údajně zahrnovalo rozhovory se sedmdesáti lidmi. V prohlášení se ale praví, že vyšetřování „odhalilo věrohodné důkazy o tom, že se pan Levine dopustil sexuálního zneužívání a obtěžování zranitelných umělců, kteří stáli na počátku své kariéry a pan Levine nad nimi měl určitou moc.“ Met prohlásila, že ukončuje svou spolupráci s panem Levinem, který je v současné době emeritním šéfem a uměleckým ředitelem programu mladých umělců.

„Ve světle těchto zjištění,“ stojí dále v prohlášení, „dospěla Met k závěru, že nebude nadále vhodné ani možné, aby pan Levine pokračoval ve své práci v Met.“

Mluvčí pana Levina řekl, že k tomu v této chvíli nemá žádný komentář.

Čtyřiasedmdesátiletý pan Levine se tak stává nejvýše postavenou osobností vážné hudby, jejíž kariéra skončila po veřejném odhalení nevhodného sexuálního chování.

Dokázal z orchestru Met vybudovat jedno z nejlepších hudebních těles na světě, vedl Bostonskou symfonii a Mnichovské filharmoniky a získal si renomé po celém světě svými nahrávkami, přenosy a videozáznamy. Jeho sláva přesáhla hranice vážné hudby. Objevil se na plátně společně s Mickey Mousem v Disneyově Fantazii 2000 a v roce 1983 byl na titulní straně časopisu Time s titulkem, označujícím jej za „Top Maestra Ameriky“.

James Levine (foto archiv)

Dokonce ještě před tím, než se objevila obvinění, se Met už posouvala do post-levinovské éry. Levine po letech zdravotních potíží už dvě sezony předtím odstoupil z funkce hudebního ředitele. Společnost minulý měsíc oznámila, že nástupce pana Levina Yannick Nézet-Séguin převezme svou novou roli v příští sezoně, tedy o dva roky dříve, než bylo v plánu.

Ovšem toto ukončení spolupráce znamená pro Met výrazný zásah v době, kdy je zvláště zranitelná. Tato společnost, největší americká umělecká organizace, má roční náklady na provoz téměř 300 milionů dolarů a je do velké míry závislá na velkorysosti mecenášů – tato závislost ještě narostla s poklesem návštěvnosti. A teď Met zjišťuje, že musí nadbíhat filantropům i divákům, kteří kladou nelehkou otázku – co Met vlastně věděla nebo měla vědět o svém špičkovém dirigentovi?

Met pozastavila panu Levinovi výkon funkce a zahájila vlastní vyšetřování v prosinci, poté, co se v The Times objevila zpráva o obviněních, vznesených čtyřmi muži, kteří tvrdili, že je pan Levine před několika desítkami let, kdy byli v teenagerovském věku či byli jeho studenty, sexuálně zneužil. Pan Levine tehdy prohlásil, že tato obvinění jsou „nepodložená“; ve svém prohlášení se také vyjádřil: „Neprožil jsem svůj život jako tyran nebo agresor.“

Záhy se ale vynořily otázky ke způsobu, jakým se Met k případu postavila, včetně skutečnosti, že její vyšetřování bylo zahájeno více než rok poté, co Peteru Gelbovi, generálnímu řediteli, policie z Illinois poprvé oznámila, že prošetřuje obvinění, že pan Levine v osmdesátých letech sexuálně zneužíval dospívajícího chlapce.

Pan Gelb tvrdí, že svolal vedení Met, aby je informoval o policejním šetření, a mluvil také s panem Levinem, který obvinění popřel. Pan Gelb však prohlásil, že společnost nepřijala žádná další opatření, pouze vyčkávala, co policie nakonec zjistí.

James Levine a Peter Gelb (foto archiv)

Podle Met její vlastní vyšetřování, které vedl Robert J. Cleary, partner v advokátní kanceláři Proskauer Rose, který dříve působil jako státní zástupce v New Jersey a Illinois, dospělo k závěru, že „jakákoliv tvrzení či zvěsti o tom, že se členové managementu Met či jejího představenstva nějakým způsobem snažili zatajit informace o těchto záležitostech, jsou zcela neopodstatněné.“

Obvinění vůči panu Levinovi, o nichž se psalo v The Times, se týkají období před desítkami let a vykazují jisté podobnosti.

Chris Brown řekl, že ho pan Levine zneužil v létě roku 1968, když byl sedmnáctiletým studentem Meadow Brook School of Music v Michiganu a pan Levine vedl školní orchestr. Pan Brown, který se stal hlavním basistou v St. Paulském komorním orchestru, prohlásil, že ho jedné noci na koleji pan Levine masturboval a chtěl od něj totéž – a když to pan Brown odmítl udělat znovu, potrestal ho tak, že jej zbytek léta ignoroval, a to dokonce i při dirigování.

Cellista James Lestock oznámil, že i on byl zneužíván jednoho léta jako student, a řekl, že zneužívání pokračovalo v Clevelandu, kde měl pan Levine, který byl tehdy pomocným dirigentem v Cleveland Orchestra na vrcholu kariéry, svoji velmi soudržnou skupinu hudebníků – následovníků. Vyprávěl, že svého času pořádal pan Levine skupinová setkání, jejichž účastníci měli zavázané oči a navzájem se s neviděnými partnery masturbovali. (Totéž v rozhovoru potvrdil i další účastník těchto setkání.)

Pan Lestock v pondělí večer řekl, že poté, co v sobě celé roky nosil bolest z těchto setkání, chtěl dosáhnout toho, aby se o chování pana Levina dozvěděla veřejnost. „Pravda může být velmi užitečná,“ řekl v telefonickém rozhovoru. „Z pravdy se rodí dobro.“

Albin Ifsich, který má za sebou dlouhou kariéru jako houslista v New Jersey Symphony Orchestra, řekl, že byl panem Levinem zneužíván několik let – začalo to na Meadow Brook a pokračovalo, když se přidal ke skupině mladých muzikantů kolem pana Levina, která ho následovala do Clevelandu a později do New Yorku.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments