Poslední jednání Jamese Levina v Met končí ostudou

  1. 1
  2. 2
Jak jsme dnes již ve stručné zprávě informovali, někdejší hudební ředitel newyorské Met James Levine dostal v pondělí od vedení opery definitivní výpověď. Stalo se tak poté, co s ním v polovině loňského roku operní dům spolupráci přerušil. Důvodem je Levinovo obvinění ze sexuálního zneužívání chlapců, které vyšetřuje policie a kterého se podle interního šetření operního domu dirigent v osmdesátých letech prý skutečně dopustil. Dnes čtyřiasedmdesátiletý James Levine přitom obvinění odmítá. V překladu teď přinášíme článek Michaela Coopera z amerického deníku The New York Times a v něm podrobnosti ke včerejšímu odchodu dlouholeté ikony Metropolitní opery s výpovědí v ruce.
James Levine (foto archiv)

Metropolitní opera v pondělí večer definitivně propustila Jamese Levina a ukončila tak své spojení s mužem, který určoval tvář tohoto operního domu po více než čtyři desetiletí. Stalo se tak poté, co vyšetřování přineslo podle Met věrohodné důkazy o tom, že se pan Levine dopustil „sexuálního zneužití a obtěžování“.

Vyšetřování, které Met zahájila v prosinci po zprávě zveřejněné v The New York Times, nalezlo důkazy o zneužívání a obtěžování, k nimž docházelo „jak před, tak během období“, kdy pan Levine pracoval v Met, vyjádřila se společnost ve svém prohlášení.

Pro legendárního maestra, jehož mnozí považovali za největšího amerického dirigenta od dob Leonarda Bernsteina, to znamenalo skutečné upadnutí v nemilost.

Met nezveřejnila konkrétní výsledky vyšetřování, jež údajně zahrnovalo rozhovory se sedmdesáti lidmi. V prohlášení se ale praví, že vyšetřování „odhalilo věrohodné důkazy o tom, že se pan Levine dopustil sexuálního zneužívání a obtěžování zranitelných umělců, kteří stáli na počátku své kariéry a pan Levine nad nimi měl určitou moc.“ Met prohlásila, že ukončuje svou spolupráci s panem Levinem, který je v současné době emeritním šéfem a uměleckým ředitelem programu mladých umělců.

„Ve světle těchto zjištění,“ stojí dále v prohlášení, „dospěla Met k závěru, že nebude nadále vhodné ani možné, aby pan Levine pokračoval ve své práci v Met.“

Mluvčí pana Levina řekl, že k tomu v této chvíli nemá žádný komentář.

Čtyřiasedmdesátiletý pan Levine se tak stává nejvýše postavenou osobností vážné hudby, jejíž kariéra skončila po veřejném odhalení nevhodného sexuálního chování.

Dokázal z orchestru Met vybudovat jedno z nejlepších hudebních těles na světě, vedl Bostonskou symfonii a Mnichovské filharmoniky a získal si renomé po celém světě svými nahrávkami, přenosy a videozáznamy. Jeho sláva přesáhla hranice vážné hudby. Objevil se na plátně společně s Mickey Mousem v Disneyově Fantazii 2000 a v roce 1983 byl na titulní straně časopisu Time s titulkem, označujícím jej za „Top Maestra Ameriky“.

James Levine (foto archiv)

Dokonce ještě před tím, než se objevila obvinění, se Met už posouvala do post-levinovské éry. Levine po letech zdravotních potíží už dvě sezony předtím odstoupil z funkce hudebního ředitele. Společnost minulý měsíc oznámila, že nástupce pana Levina Yannick Nézet-Séguin převezme svou novou roli v příští sezoně, tedy o dva roky dříve, než bylo v plánu.

Ovšem toto ukončení spolupráce znamená pro Met výrazný zásah v době, kdy je zvláště zranitelná. Tato společnost, největší americká umělecká organizace, má roční náklady na provoz téměř 300 milionů dolarů a je do velké míry závislá na velkorysosti mecenášů – tato závislost ještě narostla s poklesem návštěvnosti. A teď Met zjišťuje, že musí nadbíhat filantropům i divákům, kteří kladou nelehkou otázku – co Met vlastně věděla nebo měla vědět o svém špičkovém dirigentovi?

Met pozastavila panu Levinovi výkon funkce a zahájila vlastní vyšetřování v prosinci, poté, co se v The Times objevila zpráva o obviněních, vznesených čtyřmi muži, kteří tvrdili, že je pan Levine před několika desítkami let, kdy byli v teenagerovském věku či byli jeho studenty, sexuálně zneužil. Pan Levine tehdy prohlásil, že tato obvinění jsou „nepodložená“; ve svém prohlášení se také vyjádřil: „Neprožil jsem svůj život jako tyran nebo agresor.“

Záhy se ale vynořily otázky ke způsobu, jakým se Met k případu postavila, včetně skutečnosti, že její vyšetřování bylo zahájeno více než rok poté, co Peteru Gelbovi, generálnímu řediteli, policie z Illinois poprvé oznámila, že prošetřuje obvinění, že pan Levine v osmdesátých letech sexuálně zneužíval dospívajícího chlapce.

Pan Gelb tvrdí, že svolal vedení Met, aby je informoval o policejním šetření, a mluvil také s panem Levinem, který obvinění popřel. Pan Gelb však prohlásil, že společnost nepřijala žádná další opatření, pouze vyčkávala, co policie nakonec zjistí.

James Levine a Peter Gelb (foto archiv)

Podle Met její vlastní vyšetřování, které vedl Robert J. Cleary, partner v advokátní kanceláři Proskauer Rose, který dříve působil jako státní zástupce v New Jersey a Illinois, dospělo k závěru, že „jakákoliv tvrzení či zvěsti o tom, že se členové managementu Met či jejího představenstva nějakým způsobem snažili zatajit informace o těchto záležitostech, jsou zcela neopodstatněné.“

Obvinění vůči panu Levinovi, o nichž se psalo v The Times, se týkají období před desítkami let a vykazují jisté podobnosti.

Chris Brown řekl, že ho pan Levine zneužil v létě roku 1968, když byl sedmnáctiletým studentem Meadow Brook School of Music v Michiganu a pan Levine vedl školní orchestr. Pan Brown, který se stal hlavním basistou v St. Paulském komorním orchestru, prohlásil, že ho jedné noci na koleji pan Levine masturboval a chtěl od něj totéž – a když to pan Brown odmítl udělat znovu, potrestal ho tak, že jej zbytek léta ignoroval, a to dokonce i při dirigování.

Cellista James Lestock oznámil, že i on byl zneužíván jednoho léta jako student, a řekl, že zneužívání pokračovalo v Clevelandu, kde měl pan Levine, který byl tehdy pomocným dirigentem v Cleveland Orchestra na vrcholu kariéry, svoji velmi soudržnou skupinu hudebníků – následovníků. Vyprávěl, že svého času pořádal pan Levine skupinová setkání, jejichž účastníci měli zavázané oči a navzájem se s neviděnými partnery masturbovali. (Totéž v rozhovoru potvrdil i další účastník těchto setkání.)

Pan Lestock v pondělí večer řekl, že poté, co v sobě celé roky nosil bolest z těchto setkání, chtěl dosáhnout toho, aby se o chování pana Levina dozvěděla veřejnost. „Pravda může být velmi užitečná,“ řekl v telefonickém rozhovoru. „Z pravdy se rodí dobro.“

  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat


2
Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Ctirad

Pro mne přesto zůstává James Levine jedním z největších dirigentů současnosti!

Thomas

Ten hon na čarodějnice ve stylu “sboristka si stěžuje před osmadvaceti lety sáhl režisér na zadek a dodnes z toho má psychické trauma” je naprosto úděsný…