Poslední představení: Daria Klimentová se rozloučila s Londýnem

Třetím vystoupením v inscenaci Prokofjevova baletu Romeo a Julie v londýnské Royal Albert Hall včera večer ukončila své dlouholeté působení u Anglického národního baletu česká primabalerína Daria Klimentová. Šlo zároveň o jedno z posledních vystoupení v její kariéře.Daria Klimentová, která dnes slaví třiačtyřicáté narozeniny, byla první sólistkou Anglického národního baletu od roku 1996. Před tím působila jako sólistka Baletu Národního divadla v Praze a pak rovněž v městském baletním souboru jihoafrického Kapského Města a u Skotského baletu.

Balet Sergeje Prokofjeva Romeo a Julie, v němž se Daria Klimentová představila se svým současným tanečním partnerem Vadimem Muntagirovem, oficiálně ukončil pětadvacetiletou kariéru, během níž Klimentová jako první sólistka Anglického národního baletu působila osmnáct let.„Rádi bychom Darie poděkovali za její oddanost souboru během osmnácti let, které strávila s námi. Bude nám obrovsky chybět a každý ze souboru by jí rád popřál všechno nejlepší do budoucna,“ uvedl při příležitosti rozloučení se svojí primabalerínou Anglický národní balet na svých internetových stránkách.

V květnu se Klimentová oficiálně rozloučila ve Státní opeře i s českým publikem, ale to bude mít ještě šanci si její taneční mistrovství přece jen ještě jednou užít. Klimentová totiž vystoupí 12. července na pražské exhibici v rámci festivalu Prague Proms, a to i se svým baletním partnerem z Anglie Vadimem Muntagirovem. Pro tento účel se Smetanova síň Obecního domu proměnění v Labutí jezero. Po již tradičních baletních lekcích v Praze pak Klimentovou v srpnu čeká gala s Muntagirovem a s ukrajinským tanečníkem Ivanem Putrovem v Itálii.Závěr kariéry vnímá pražská rodačka Daria Klimentová s emocemi i s obavou. „Bude mi chybět každodenní kázeň. Nevím, jestli se přinutím. Skvělé na této práci je, že každý den cvičíte, a ještě vám za to platí,“ řekla nedávno v rozhovoru s listem The Guardian česká primabalerína, která zvažuje plány na pedagogickou a choreografickou kariéru v Praze.

Přestože byla úspěšnou první sólistkou Anglického národního baletu, neměla prý štěstí na taneční partnery. Toho ideálního našla až v Muntagirovovi, o devatenáct let mladším tanečníkovi.

Především vzhledem ke svému věku Daria Klimentová o konci kariéry primabaleríny uvažovala sice už delší dobu, posledních několik let s Muntagirovem ji ale prý bylo natolik velkou inspirací a zdrojem energie, že svoje rozhodnutí s baletem aktivně skončit odkládala. Když se však Muntagirov rozhodl před časem přejít do jiného souboru, definitivně se rozhodla i Klimentová.Z posledního představení Darii Klimentové u Anglického národního baletu chystáme exkluzivní recenzi přímo z místa, kterou přineseme v následujících dnech.

Foto FB Darii Klimentové

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat