Prague Philharmonia uvede koncert, který učí poslouchat ticho

Koncert s podtitulem „Tichá afterparty“ uvede PKF — Prague Philharmonia v rámci svého cyklu soudobé hudby Krása dneška v úterý 14. ledna od 19.30 hodin v Experimentálním prostoru NoD. Na programu zazní vedle skladeb naděje polské soudobé hudby Mikołaje Laskowského a maďarského autora Bálinta Bolzsóa také premiéra zvukového portrétu tří evangelických kostelů z vesnic Štítnik, Dobšiná a Brdárka z Gemerské oblasti na Slovensku s názvem Duševní vlastnictví, kterou autor Ladislav Mirvis Mirvald nadesignoval přímo pro prostor NoD.
(foto Milan Mošna)

„Na téměř tři sta kilometrů dlouhé Gotické cestě spojující historicky a přírodně zajímavé lokality oblastí Gemer a Spiš na středním Slovensku, na které se nachází především mimořádné gotické kostely, prozkoumal Ladislav Mirvis Mirvald se Skupinou neznámé zvukové krajiny a přetvořil je do autonomních zvukových kompozic a struktur. Proběhl tak základní akustický výzkum ticha tří kostelů v Štítniku, Dobšiné a Brdárce, při kterém uši nahradily mikrofony a nahrávací zařízení. Nahrané ticho aktéři výzkumu poté ve stejném prostoru pustili a opět nahráli. Tento proces zopakovali několikrát dokola. Podobně jako slyšíme tlukot vlastního srdce, tak i kostely naslouchaly svému vlastnímu tichu, až vznikly jejich jednotlivé unikátní akustické portréty. Aurální složka je dotvořena videem, které pořídil Mirvis na elektronkovou kameru během nahrávání a přehrávání ticha,“ komentuje světovou premiéru dramaturg cyklu Viktor Pantůček.

„Ticho je sexy jako nehybnost molekul, ticho je děsivé jako paměť objektů. Pro ticho neexistuje žádná přesná a všeobecně uznávaná definice a rozdíl mezi tichem a hlukem vzniká na základě lidského vnímání, které stavem „ticho“ definuje  nejčastěji situaci, kdy se hodnota  hluku přiblíží přirozené hladině zvuku v pozadí. Zvuk má neutrální hodnotu a jeho relevantní vlastností je tlak, spektrum a čas. Ticho lze tedy zaznamenat a do ticha s ohledem na ticho samotné opět reprodukovat. Vzniká tak jakási provokace ticha tichem samotným, charakter provokuje charakter. Náš zvukový výsledek  je v konečné fázi společným charakterem ticha a prostoru, ve kterém se původně ticho samotné nacházelo,“ říká Ladislav Mirvis Mirvald, autor portrétu.

Proč „Tichá afterparty“?

„Svoboda, ve které žijeme již třicet let, nám umožňuje poslouchat cokoliv, kdykoliv se nám zlíbí. Díky technologické vyspělosti naší civilizace jsme však permanentně obklopeni i zvuky nechtěnými. Agresivní bombardování všech našich smyslů, kterému jsou dnes naše dezorientované identity nepřetržitě vystavovány, oslabuje jejich imunitu. Aby vůbec mohlo čelit nesmyslné redundanci zvuků a informací, musí se stát citlivé poslouchání posloucháním selektivním. Jinak hrozí, že se nevinná sonofilie promění v rušivou sonofóbii. Je prostě čas na „tichou afterparty“ uctívající odrůstající první generaci svobody, kde ovšem hudba není jen pouhou zvukovou kulisou, ale kde se můžeme pokusit aktivně participovat na jejím poslechu: stát se součástí tvorby společně s autory a interprety,“ komentuje podtitul koncertu dramaturg Viktor Pantůček.

Koncertu bude osobně přítomna jedna z největších nadějí polské soudobé hudby, skladatel Mikołaj Laskowski (*1988), držitel prestižního stipendia Witolda Lutosławského 2014 a  Kranichsteinerovy hudební ceny 2016, jehož skladba The Tiger Left Me Unsatisfied mimo jiné zazněla na 62. ročníku Mezinárodní tribuny skladatelů v Paříži. Umělec žijící a tvořící momentálně v Berlíně uvede v Praze svou skladbu Deep Relaxation vol. 5: It’s Your Body. „Posluchači jsou uzavřeni do vlastního ticha pomocí špuntů do uší a dle instrukcí přítomných performerů si utvářejí vlastní hudbu, vlastní hudební kompozici, která je unikátní a nepředatelná,“ představuje ve stručnosti toto dílo Viktor Pantůček.

Koncert nabídne rovněž audio-vizuální kompozici s názvem Reality Check výrazné osobnosti maďarské soudobé hudby – Bálinta Bolzsóa (*1979), jehož skladby byly uvedeny na prestižních festivalech jako Wien Modern nebo mise-en music festival v New Yorku.

Koncert nabízí vstupenky pro studenty do 26 let a děti do 15 let za 100 Kč.

_____________________________________________________________________

 

Promo video: Duševní vlastnictví

Detail koncertu: https://www.pkf.cz/362-laskowski-mirvis-bolcso/

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]