Prague Proms 2019: Ramón Vargas

Pro milovníky opery, a zvláště tenorových partů, přináší mezinárodní hudební festival Prague Proms v letošním 15. ročníku mimořádný zážitek. Po čtrnácti letech se do Prahy vrací operní zpěvák Ramón Vargas. Přiveze atraktivní program, který potvrzuje jeho postavení na žebříčku celosvětově uznávaných interpretů lyrických pěveckých rolí ve stylu italského belcanta. Vystoupí 10. července v Obecním domě, v doprovodu Českého národního symfonického orchestru.
Ramón Vargas, foto Prague Proms

Program koncertu:
Předehra z opery Lazebník sevillský (Gioachino Rossini)
Árie z opery Romeo a Julie – “Je veux vivre” (Charles Gounod)
Árie z opery Nápoj lásky – Caro Elisir! Sei mio!  a Esulti pur la barbara (Gaetano Donizetti)
Árie z opery Rigoletto ” La donna e’mobile” (Giuseppe Verdi)
Intermezzo z opery Sedlák kavalír (Pietro Mascagni)
Árie z opery Tosca – ” E lucevan le stelle” (Giacomo Puccini)
Árie z opery Madam Butterfly – “Un bel di vedremo” (Giacomo Puccini)
Árie z opery Turandot – ” Nessun dorma” (Giacomo Puccini)

Ramón Vargas se narodil 11. září 1960 v Mexico City jako sedmý z devíti sourozenců. Od svých 9 let zpíval v chlapeckém sboru, a přestože původně začal studovat pedagogiku, nechal se později přesvědčit ke studiu umělecké školy. Když v r. 1982 zvítězil v mexické národní pěvecké soutěži, přijal angažmá v národní opeře Mexico City. Rok 1983 byl pro jeho kariéru zlomový, když byl obsazen do role Fentona ve Verdiho Falstaffovi a později do role Dona Ottavia v Mozartově Donu Giovannim. Největším triumfem bylo ovšem vítězství v soutěži tenorů Enrica Carusa v Miláně v r. 1986.

Po tomto úspěchu odchází studovat zpěv do Vídeňské státní opery pod vedením Leo Müllera, zakrátko poté se ovšem osamostatňuje a začíná spolupracovat s milánským renomovaným učitelem Rodolfem Celletti, který působí jako jeho hlasový kouč až do současné doby. Od té doby již dosahuje jednoho významného úspěchu za druhým. V r. 1992 debutuje jako Edgardo v Metropolitní opeře v New Yorku, když nahradil slavného Luciana Pavarottiho, v r. 1993 pak v milánské La Scale opět s Fentonem, a to pod vedením slavného Riccarda Muttiho. Dveře slavných světových scén již zůstávají pro tohoto skvělého interpreta otevřeny dokořán – Buenos Aires Teatro Colón, London Royal Opera House, Paris Opéra-Bastille, Madrid Teátro Real, San Francisco Opera, Vienna State Opera, Verona Arena a mnoho dalších…

Vedle skvěle zvládnuté operní kariéry se Ramón Vargas prezentuje jako interpret toho nejširšího přesahu, když ve svém repertoáru pravidelně uvádí nejen italské klasické písně, ale i romantické písně německých, francouzských, španělských nebo mexických skladatelů 19. a 20. století. Za svoji kariéru získal řadu ocenění a již od roku 1999 mu Austrian Festspiele Magazine uděluje pravidelně první místo mezi nejlepšími světovými tenory. Se svojí ženou Amálií a dvěma syny žijí ve Vídni.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat