Praha připravuje model provozu Vltavské filharmonie

Pražský magistrát připravuje model fungování připravované budovy filharmonie na Vltavské, který bude mít vliv i na následné financování její stavby. Řešit bude například to, která hudební tělesa budou v nové stavbě sídlit nebo jestli město na její provoz zřídí zvláštní organizaci či společnost. Návrh by měl být hotový v letošním roce. V novostavbě by měl sídlit Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK.
Praha plánuje Dům tance nebo nové atrakce na Starém Městě Praha 28. března (ČTK) - Praha plánuje dát Praze 3 peníze na vybudování Domu tance v nevyužívaném areálu bývalých lázní na Žižkově. Magistrát již schvaluje první dotaci a je připraven poskytnout další peníze na doplacení toho, co městská část nepokryje evropskou dotací. V rozhovoru s ČTK to dnes řekl náměstek primátora Jiří Pospíšil (TOP 09). Dodal, že město chce v tomto volebním období také spustit dvě nové atrakce na Starém Městě, a to barokní expozici v nedávno opraveném Clam-Gallasově paláci a historické podzemí.  Taneční centrum na Žižkově připravuje městská část na základě projektu organizace Tanec Praha. Podle informací, které zazněly na posledním jednání zastupitelů Prahy 3, má radnice kromě již projednávané dotace ve výši 26 milionů od města přislíbeno také 188 milionů korun z Národního plánu obnovy. Předpokládané celkové náklady na rekonstrukci jsou podle loňských informací 278 milionů korun.  Město je podle Pospíšila připraveno radnici na přestavbu lázní přispět i v budoucnu. "Náš příslib je, že nenecháme ten projekt padnout," řekl. Dodal, že on osobně považuje záměr za velmi přínosný jak pro taneční komunitu, tak pro veřejnost, které bude moci využít například obnovené lázně.  Magistrát podle náměstka chystá také nové atrakce na Starém Městě. Pod taktovkou Galerie hlavního města Prahy (GHMP) by měla v loni po rekonstrukci otevřeném Clam-Gallasově paláci na Mariánském náměstí vzniknout nové expozice barokní Prahy, záměr chce Pospíšil v blízké době předložit radním. Pražanům a návštěvníkům metropole by se v tomto volebním období mělo otevřít také románské podzemí skryté pod Starým Městem, a to na trase kolem Staroměstského náměstí. "Za nás by tak mohly vzniknout dvě velké atrakce v centru Prahy," zakončil Pospíšil.
Vltavská filharmonie (zdroj Vltavská filharmonie)

Projekt výstavby Vltavské filharmonie připravuje pražský magistrát, který loni podepsal smlouvu na vypracování projektové dokumentace za 1,02 miliardy korun bez DPH s dánským architektonickým studiem Bjarke Ingels Group. Stavba má podle odhadu z loňského června stát 9,4 miliardy korun a stavět se má podle plánu města začít v roce 2027. Hotovo má být o pět let později.

Zcela jasno zatím není o financování stavby, město podle dřívějších vyjádření počítá se státním příspěvkem a zvažuje i možnost získání peněz ze soukromých zdrojů. Právě pro financování je podle náměstka primátora pro kulturu Jiřího Pospíšila důležité vytvořit model budoucího fungování filharmonie, od kterého se bude odvíjet například to, jestli stát na stavbu přímo přispěje, nebo se bude na zaplacení projektu podílet prostřednictvím budoucího nájmu.

Připravovaný materiál bude podle náměstka řešit také využití objektu. “Pro mě je důležité, že to musí být primárně sídlo pražského hudebního tělesa,” řekl. U České filharmonie se podle něj řeší to, zda bude v nové budově přímo sídlit, nebo ji bude využívat a sídlo si ponechá v Rudolfinu. V plánovaném rozsáhlém areálu pak budou i kavárny či restaurace a mělo by tam být i například hudební oddělení Městské knihovny v Praze.

Podle dřívějších informací má mít filharmonie tři sály – koncertní pro 1800 diváků, menší pro komorní hudbu s kapacitou 500 míst a multifunkční pro ostatní žánry a typy akcí s kapacitou až 700 osob. Výstavba nového kulturního centra je součástí proměny lokality Bubny-Zátory, kde město plánuje vznik čtvrti až pro 25.000 lidí.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments