Praha rozdělila kulturní granty

Zastupitelé hlavního města dnes rozdělili kulturní granty za téměř sto sedmdesát sedm milionů korun. Část peněz je určena na letošní jednoleté granty, další na víceleté granty na příští čtyři roky. I s částkami rozdělenými v minulých letech dává Praha ročně na kulturních grantech celkem tři sta milionů korun. Největší částku si tradičně dělí divadla.

Praze celkem přišly žádosti o podporu za více než sedm set dvacet milionů korun na téměř sedm set projektů. Například Činoherní klub každoročně do roku 2018 získá od hlavního města osmnáct milionů korun, hudební klub Rock Café šest a půl milionu, Cross Club dva miliony, občanské sdružení Bezhlaví jedna celá dva milionu a Centrum pro současné umění – Praha jedna celá jedna milionu.

Neuspěl například mezinárodní filmový festival Febiofest, který požadoval každoroční příspěvek deset milionů korun, Divadlo Bez zábradlí chtělo téměř třináct milionů korun a Divadlo v Řeznické čtyři miliony korun. Peníze nedostaly také Bohemia Jazz Fest, Český národní symfonický orchestr nebo Mezinárodní klavírní festival.

Zastupitelé dnes rozhodovali o grantech, které jsou vyšší než dvě stě tisíc korun. Nižší příspěvky za asi třicet jedna milionů již minulý týden schválili radní.Přidělování kulturních grantů bylo v minulosti v Praze ožehavým tématem. Proti způsobu, který hlavní město dříve používalo, protestovala řada kulturních institucí. Po kritice Praha systém změnila, nyní projekty vybírá odborná komise, ve které je pouze jeden zastupitel. Většinu peněz hlavní město dává do víceletých grantů, aby žadatelé měli větší jistotu při plánování svých akcí.

Náš grantový systém je rozsáhlejší než grantový systém českého státu,” poznamenal náměstek primátora Václav Novotný (TOP 09). Primátor Tomáš Hudeček dodal, že se poprvé stalo, že Praha rozdělila granty již v lednu a žadatelé tak budou mít peníze k dispozici po většinu roku. V minulosti totiž peníze hlavní město přidělovalo až v jarních nebo letních měsících. Proti dnešnímu návrhu nikdo ze zastupitelů ani z veřejnosti na jednání zastupitelstva nevystoupil.

Na jednoleté granty na letošní rok půjde celkem devadesát pět milionů korun, na víceleté na příští čtyři roky sto dvanáct milionů korun. Další peníze Praha rozdělila již v minulých letech, například na rok 2015 tak hlavní město počítá s celkovou částkou na víceleté granty asi dvě stě milionů korun. Společně s jednoletými granty tak celková suma každoročně tvoří zhruba tři sta milionů korun.

Foto archiv 

Napsat komentář