Praha zamýšlí výstavbu nové budovy Pražské konzervatoře

Pražský magistrát chce vybudovat novou budovu Pražské konzervatoře. Důvodem je špatný stav budovy, kde sídlí, a snaha přilákat do Prahy studenty a profesory ze zahraničí. Financována by měla být z části poplatku vybraném na cestovním ruchu.
Pražská konzervatoř (zdroj wikipedia.org foto VitVit)

Nová budova by mohla stát v Nových Butovicích. Město očekává, že po sjednocení lázeňského a místního poplatku do jednoho a jeho zvýšení vybere v roce 2021 z turismu 600 milionů Kč až jednu miliardu korun. Loni město vybralo asi 280 milionů.

Konzervatoř je druhou nejstarší v Evropě. Když si uvědomíme, v jakých prostorách nyní sídlí, tak ty jsou tristní. Nereflektují potřeby vzdělávání,” řekl dosluhující radní Jan Wolf. Stát by mohla v Nových Butovicích na pozemcích za místním nákupním centrem. “Je to u metra a je tam i dopravní dostupnost auty,” doplnil Wolf.

Kromě samotného vzdělávání má nová budova také pomoci vychovávat nové umělce, kteří budou působit v Praze a přilákají potenciální turisty. “Je to investice, která se vyplatí. Je důležité, aby Praha nelákala turisty pouze na památky, ale také na živou kulturu,” řekl Wolf. Podle něj by kvalitní a moderní škola měla přilákat zahraniční studenty, kteří by pak mohli třeba zůstat v Praze a působit zde.

V současné době Praha vybrané peníze na lázeňském a místním poplatku rozděluje na polovinu, kdy ta první část jde do rozpočtu města a druhá se vrací do turistického ruchu. Nově by z té druhé bylo kapitalizováno deset procent a šlo by do nové budovy konzervatoře. Nově budou podle zákona navíc poplatky sjednoceny a Praha jej bude moci navýšit až na 50 korun.

1
Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na

Několik bodů k obsahu článku: 1. Pražská konzervatoř má svou roli, která je mj. definována právě lokací v historickém centru, blízko ostatních kulturních institucí. Přesun mimo centrum by způsobil nenapravitelnou škodu. 2. Pan radní si zřejmě neuvědomuje některé okolnosti, zejména provozní stránky. 2.1. Přesun kamsi na Butovice by naprosto fatálně zasáhl do umělecko-pedagogického procesu, který je specifický právě spojením s místem působení. Došlo by k rozbití těch vazeb, které lze právem pokládat za hodnotné – většina pedagogů jsou navíc aktivní umělci, působící v předních pražských orchestrech a divadlech (které, světe div se, nepůsobí v Butovicích za obchodním centrem). Nedokážu si… Číst vice »