Praha zamýšlí výstavbu nové budovy Pražské konzervatoře

Pražský magistrát chce vybudovat novou budovu Pražské konzervatoře. Důvodem je špatný stav budovy, kde sídlí, a snaha přilákat do Prahy studenty a profesory ze zahraničí. Financována by měla být z části poplatku vybraném na cestovním ruchu.
Pražská konzervatoř (zdroj wikipedia.org foto VitVit)

Nová budova by mohla stát v Nových Butovicích. Město očekává, že po sjednocení lázeňského a místního poplatku do jednoho a jeho zvýšení vybere v roce 2021 z turismu 600 milionů Kč až jednu miliardu korun. Loni město vybralo asi 280 milionů.

Konzervatoř je druhou nejstarší v Evropě. Když si uvědomíme, v jakých prostorách nyní sídlí, tak ty jsou tristní. Nereflektují potřeby vzdělávání,” řekl dosluhující radní Jan Wolf. Stát by mohla v Nových Butovicích na pozemcích za místním nákupním centrem. “Je to u metra a je tam i dopravní dostupnost auty,” doplnil Wolf.

Kromě samotného vzdělávání má nová budova také pomoci vychovávat nové umělce, kteří budou působit v Praze a přilákají potenciální turisty. “Je to investice, která se vyplatí. Je důležité, aby Praha nelákala turisty pouze na památky, ale také na živou kulturu,” řekl Wolf. Podle něj by kvalitní a moderní škola měla přilákat zahraniční studenty, kteří by pak mohli třeba zůstat v Praze a působit zde.

V současné době Praha vybrané peníze na lázeňském a místním poplatku rozděluje na polovinu, kdy ta první část jde do rozpočtu města a druhá se vrací do turistického ruchu. Nově by z té druhé bylo kapitalizováno deset procent a šlo by do nové budovy konzervatoře. Nově budou podle zákona navíc poplatky sjednoceny a Praha jej bude moci navýšit až na 50 korun.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]
0 0 votes
Ohodnoťte článek
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments