Pražská Státní opera se konečně může začít opravovat, oznámilo vedení ND

Národní divadlo dnes se zástupci společnosti Hochtief uzavřelo smlouvu na rekonstrukci Státní opery Praha. Firma vyhrála výběrové řízení s nejnižší nabídkou 857,6 milionu korun. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže v pátek zamítl návrh na předběžné opatření, který podalo ve výběrovém řízení neúspěšné konsorcium Opera 2016. „Národní divadlo předá společnosti Hochtief v řádu dní staveniště, aby rekonstrukce mohla začít bez prodlení,” uvedl mluvčí divadla Tomáš Staněk. Budovy Státní opery jsou zavřené přes půl roku, podle původních plánů se mělo začít stavět loni na podzim. Oprava má podle dřívějších plánů trvat sedmadvacet měsíců. Program této a příští sezony se odehrává na náhradních místech.

Státní opera Praha (foto archiv)

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže zahájil správní řízení na návrh sdružení Společnost Opera 2016 v čele s Metrostavem, které v soutěži neuspělo. Spolu s Metrostavem byly mezi firmami, které se obrátily na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, firmy Průmstav, Geosan Group a PSJ.

Vítěze tendru vybralo před loňskými Vánocemi Národní divadlo na základě doporučení vládou jmenované hodnotící komise. „Vyhodnocení veřejné zakázky probíhalo v souladu se všemi zákonnými nároky a v optimálních lhůtách. Všichni uchazeči o tuto veřejnou zakázku splnili kvalifikační předpoklady a nikdo nebyl ze soutěže vyloučen,” uvedl již dříve Staněk.

O rekonstrukci opery se mluví léta. Cena, kterou za ni má stát zaplatit, rostla. Při vyhlašování soutěže loni v únoru se odhadovala přibližně na miliardu korun. Pod tuto sumu se v tendru dostali ještě tři uchazeči, další tři ji překročili. K těm patřila i Společnost Opera 2016. Financování generální rekonstrukce zajišťuje program Péče o národní kulturní poklad.

Rekonstrukce budovy, která prošla většími úpravami naposledy v sedmdesátých letech minulého století, by neměla přesáhnout sedmadvacet měsíců. Rekonstrukcí projde celá budova opery, včetně jejího zázemí, které se nachází v prostorách bývalého Federálního shromáždění a okolních venkovních prostor. Hlediště dostane nové sedačky, nová bude jevištní technologie i točna pod jevištěm. Úpravám se nevyhne ani půltunový lustr. Nemalou částí oprav budou restaurátorské práce.

Státní opera Praha (zdroj cs.wikipedia.org/Andreas Praefcke)

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat