Pražské jaro a návrat legendy: Riccardo Chailly dnes povede Filharmonický orchestr milánské La Scaly

Na festivalu Pražské jaro se dnes v Obecním domě představí Filharmonický orchestr milánské opery La Scala, který povede dirigent Riccardo Chailly. Na Pražské jaro se vrací téměř po čtvrtstoletí, aby v pozici šéfdirigenta stanul v čele jednoho z nejproslulejších italských těles.
Riccardo Chailly (zdroj Lucerne Festival)
Riccardo Chailly (zdroj Lucerne Festival)

Ke spolupráci přizval klavíristu Alexandra Malofejeva, který uvede Koncert pro klavír a orchestr b moll Petra Iljiče Čajkovského. Druhou polovinu večera otevře Žárlivost, Leošem Janáčkem původně zamýšlená jako předehra k opeře Její pastorkyně. Celý večer vyvrcholí Symfonií č. 3 Sergeje Prokofjeva, ve které ruský skladatel zpracoval materiál ze své opery Ohnivý anděl podle stejnojmenného románu Valerije Brjusova, jenž vypráví příběh vášnivé lásky, démonické posedlosti a čarodějnictví.

Malofejeva slyšel Chailly poprvé téměř před deseti lety právě v La Scale. “Bylo mu pouhých čtrnáct a ohromil mě svým talentem. Nebyl jen zázračným dítětem – byl sice velmi mladý, ale měl v sobě hloubku a technické schopnosti, byl velmi muzikální a měl skvělou paměť,” vzpomínal na klavíristu, jehož kariéra započala o rok dříve, kdy zvítězil v Čajkovského soutěži pro mladé hudebníky.

Původem ruský klavírista nyní žije v Berlíně. Vedle Chaillyho spolupracoval s dirigenty, jako jsou Charles Dutoit, Michael Tilson Thomas, Susanna Mälkkiová či Yannick Nézet-Séguin.

Orchestr milánské La Scaly patří k nejslavnějším operním tělesům světa. Chailly v jeho čele stojí od roku 2015. Předtím řídil další orchestry včetně Berlínských, Vídeňských a Newyorských filharmoniků.

Mezinárodní hudební festival Pražské jaro v Obecním domě 12. května zahájila Má vlast Bedřicha Smetany v podání Berlínských filharmoniků. Na závěrečném koncertu jeho 79. ročníku zahraje 3. června Česká filharmonie vedená Davidem Robertsonem.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments