Pražské jaro dnes nabídne koncert PKF – Prague Philharmonia a Jörga Widmanna

Klasicismus a neoklasicismus – tak by mohl znít podtitul dnešního koncertu Pražského jara kombinujícího Koncert pro klarinet a orchestr A dur Wolfganga Amadea Mozarta a dvou klasiků 20. století, Francise Poulenca a Igora Stravinského, od jehož úmrtí uplyne na jaře 50 let.

Jörg Widmann (foto Marco Borggreve)
Jörg Widmann (foto Marco Borggreve)

„Jeho tvorbu jsme si v různých kontextech připomínali během celého festivalu,“ říká ředitel festivalu Roman Bělor. Program svede dohromady rezidenčního umělce Pražského jara, německého klarinetistu a skladatele Jörga Widmanna, s předním domácím orchestrem PKF – Prague Philharmonia a jeho šéfdirigentem Emmanuelem Villaumem.

Večer otevře balet o dvou obrazech Apollon musagète, který vznikl v roce 1928 na objednávku americké mecenášky Elizabeth Sprague Coolidgeové pro hudební festival pořádaný Kongresovou knihovnou ve Washingtonu. Stravinskij si vybral tři Múzy pro hudbu a choreografické umění nejvýznačnější – Kalliopé, přijímající od Apollona pisadlo a desky, zosobňuje rytmickou poezii, Polyhymnie s prstem na ústech mimiku. Terpsichoré, spojující v sobě básnické rytmy s výmluvností pohybu, zjevuje lidem tanec, proto zaujímá mezi Múzami čestné místo vedle Apollona.

Následuje Mozartův Koncert pro klarinet a orchestr A dur, který je základním a neopomenutelným dílem klarinetového repertoáru, přestože je jedním z prvních koncertů pro tento nástroj. Přednese ho rezidentní umělec festivalu, Jörg Widmann. Závěrečná Sinfonietta je jediné symfonické dílo, které Poulenc, člen slavné pařížské Šestky, vytvořil.

„Mozartova hudba silně ovlivnila další dvě díla na programu,“ říká Villaume. „Jeho klarinetový koncert se s prostotou a půvabem hluboce dotýká lidské duše. Je to jeho poslední koncert, jediný, který napsal pro svůj oblíbený nástroj. S vědomím risku, že se dopouštím nadsázky, mohu říci, že je to jeden z nejzázračnějších plodů lidského ducha,“ dodává. „Hrát v Praze hudbu jednoho ze ‚světců města‘ je pro mě něco zcela mimořádného,“ svěřuje se Widmann.

Koncert se uskutečnív pražském Rudolfinus obecenstvem v sále, zároveň budepřímým přenosem vysílán na festivalovém webu.

Program:
Igor Stravinskij: Apollon Musagète
Wolfgang Amadeus Mozart: Koncert pro klarinet a orchestr A dur KV 622
Francis Poulenc: Sinfonietta

PKF – Prague Philharmonia
Emmanuel Villaume – dirigent
Jörg Widmann – klarinet

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments