Pražské jaro odstartovalo letošní soutěž a připravuje se na příjezd Daniela Barenboima

Festival Pražské jaro spustil první kolo mezinárodní hudební soutěže konané letos v oborech cembalo a housle. Podmínky pro účast v soutěži splnilo pětatřicet mladých cembalistů a šestadevadesát houslistů.

Pražské jaro 2017 – nový vizuál (foto © Pražské jaro, Dynamo Design)

Soutěž v oborech housle a cembalo probíhá v době od 7. do 15. května 2017 v Praze. Novinkou, která má přispět k atraktivitě a prestiži soutěže v oboru cembalo, je netradiční formát finálového kola, kde budou soutěžící doprovázet dvě hudební tělesa. V Koncertu po cembalo Bohuslava Martinů to bude Zlínská filharmonie řízená svým šéfdirigentem Vojtěchem Spurným. Nově bude součástí soutěžního výkonu také povinnost nastudovat, odehrát i řídit Bachův Trojkoncert pro housle, flétnu a cembalo. Stane se tak se členy Collegia 1704.

Houslisté budou vystupovat od 9. května v Národním domě na Vinohradech. Doprovázeni budou předními klavíristy – Václavem Máchou a Miroslavem Sekerou. Finálová kola proběhnou v Rudolfinu za doprovodu Symfonického orchestru Českého rozhlasu řízeného Leošem Svárovským.

Povinnou skladbou pro cembalo je skladba Petra Wajsara Harpsycho pro cembalo a pro housle sólová skladba Davida Lukáše Balada o Nackenovi a houslistovi.

Přenos průběhu soutěže na internetu není zřejmě plánován, jména účastníků lze zatím nalézt pouze pro obor cembalo zde.

A ještě složení porot:

Cembalo – Fabio Bonizzoni, Robert Hill, Monika Knoblochová, Giedré Lukšaité-Mrázková, Blandine Rannou, Christine Schornstein, Marek Toporowski

Housle – Ivan Ženatý, Clemens Hewllsberg, Liana Isakadze, Shizuka Ishikawa, Ida Kavafian, Bohuslav Matoušek, Gérad Poulet

Ocenění laureátů se bude tradičně konat 15. května na Staroměstské radnici.

Samotný zahajovací koncert letošního ročníku Pražského jara, na němž tradičně zazní Smetanova Má vlast, bude 12. května patřit Vídeňským filharmonikům. Dirigovat je bude Daniel Barenboim.

Daniel Barenboim (foto archiv)

“Zahajovací koncerty letošního Pražského jara s Vídeňskými filharmoniky budou mimořádné a jsou již dlouho vyprodané. Stejně jako loni proto nabízíme open air promítání koncertu na pražské Kampě. Vedle toho je už od páté hodiny odpolední připravený doprovodný program, na kterém vystoupí mnoho mladých umělců a soubor NeoPercussio,” uvedl mluvčí Pražského jara Pavel Trojan.

Zahajovací koncert bude rovněž živě promítán ve vybraných českých kinech. Pražské jaro zakončí 2. června jeden z nejvýznamnějších skladatelů druhé poloviny dvacátého století, dirigent Krzysztof Penderecki. Největší tuzemská přehlídka klasické hudby nabídne přes čtyři desítky koncertů.

Přípravy uznávaného dirigenta Barenboima a Vídeňských filharmoniků na provedení cyklu symfonických básní Bedřicha Smetany pro zahájení letošního festivalu Pražské jaro mapuje dokumentární film s názvem Barenboim, Smetana, Má vlast. Režisér Martin Suchánek v něm mimo jiné zachycuje Barenboimovu důkladnou práci s orchestrem. Natáčení vyvrcholí 12. května zahájením Pražského jara. Premiéra se uskuteční u příležitosti mezinárodního filmového festivalu Zlatá Praha na podzim roku 2017 (zevrubněji jsme o dokumentu informovali zde).

Daniel Barenboim v dokumentu zdůraznil, že téma vlasti je v dnešní době stejně aktuální jako v době Smetanově. Úzce se dotýká i jeho samotného, protože se angažuje v lidskoprávních a politických otázkách. Založil například West-Eastern Divan Orchestra, v němž bok po boku hrají mladí hudebníci z Izraele a Palestiny.

Barenboimova účast na zahajovacím koncertu festivalu je výsledkem několikaletého vyjednávání. Slavný dirigent pojal přípravy důkladně. Nechal si zaslat videozáznam slavné interpretace Rafaela Kubelíka z Pražského jara 1990 a Smetanovu Mou vlast zařadil na program abonentního koncertu Berlínského Státního orchestru 12. a 13. prosince 2016 v Berlíně. Poté dílo nastudoval s Vídeňskými filharmoniky a uvedl na koncertech ve Vídni, Paříži a Kolíně nad Rýnem. S Vídeňskými filharmoniky Mou vlast zahraje v předvečer festivalu 11. května v Mnichově.

Internetový předprodej vstupenek na 72. ročník festivalu Pražské jaro byl zahájen loni 12. prosince. Některé z koncertů byly vyprodány do několika minut. Půl hodiny po spuštění prodeje už nebyly k dostání vstupenky například na oba koncerty Vídeňských filharmoniků. Vyprodán byl i koncert České filharmonie pod taktovkou Jiřího Bělohlávka. Rychle mizelo i 130 lístků na koncert mladého klavíristy Lukáše Vondráčka s Českou filharmonií.

Tržby z prodeje vstupenek na loňský 71. ročník Pražského jara činily 21,5 milionu Kč, návštěvnost se pohybovala kolem 90 procent. Návštěvnost předchozího 70. ročníku byla přibližně 93 procent a za vstupenky lidé utratili zhruba 23 milionů korun. O festival je v posledních letech velký zájem. Na 69. ročníku se festival vyprodal z 94 procent a zájemci za lístky zaplatili 24 milionů korun. O rok dříve to bylo 22,5 milionu korun a 93procentní návštěvnost. Ještě v roce 2010 byla návštěvnost o deset procent nižší. Rozpočet festivalu se pohybuje mezi 80 až 85 miliony korun.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat