Jak Daniel Barenboim chystal Mou vlast. Podívejte se na trailer připravovaného dokumentu

Dokumentární film Barenboim, Smetana, Má vlast mapuje přípravy uznávaného dirigenta Daniela Barenboima a Vídeňských filharmoniků na provedení cyklu symfonických básní Bedřicha Smetany pro zahájení letošního festivalu Pražské jaro. Režisér Martin Suchánek v dokumentu mimo jiné zachycuje Barenboimovu důkladnou práci s orchestrem. Natáčení vyvrcholí 12. května zahájením Pražského jara. Dnes o tom informoval festivalový management.

Premiéra filmu se uskuteční u příležitosti mezinárodního filmového festivalu Zlatá Praha na podzim roku 2017.

“Dokument skládáme z velkého množství natočeného materiálu a jsme ve fázi, kdy máme nahrubo sestavenou jeho kostru. Máme postavenou dramaturgickou linku a nyní to budu čistit, šperkovat a cizelovat a ještě budeme samozřejmě točit v květnu na Pražském jaru, den předtím na koncertu v Mnichově a máme ještě takovou ideu, že pana dirigenta odvezu do Jabkenic, kde bude naladěný klavír, na který hrál Smetana a za který se on posadí, a uvidíme, co z toho vznikne,” popsal režisér připravovaného dokumentu Martin Suchánek.

Daniel Barenboim (foto archiv)

Daniel Barenboim v dokumentu zdůraznil, že téma vlasti je v dnešní době stejně aktuální jako v době Smetanově. Úzce se dotýká i jeho samotného, protože se angažuje v lidskoprávních a politických otázkách. Založil například West-Eastern Divan Orchestra, v němž bok po boku hrají mladí hudebníci z Izraele a Palestiny.

“Pokud mohu předjímat, myslím, že výsledek bude nesmírně zajímavý a atraktivní nejen pro milovníky hudby. Je to vlastně prostá studie dirigentovy práce, oproštěná od příkras a vysvětlujících komentářů. Je to objevování světa, do kterého se málokomu podaří nahlédnout,” řekl režisér Martin Suchánek, jehož výtvarné vidění světa ovlivnil jeho otec, malíř a grafik Vladimír Suchánek. Mnohé jeho oceňované snímky se tematicky dotýkaly světa vážné hudby. Šlo například o portréty českých muzikantů Legenda jménem Kubelík (1999); Antonín Dvořák – Deo Gratias (2001); Václav Talich – Sebevědomí a pokora (2004) a Ecce homo – Bedřich Smetana (2004).

Barenboimova účast na zahajovacím koncertu festivalu je výsledkem několikaletého vyjednávání. Slavný dirigent pojal přípravy důkladně. Nechal si zaslat videozáznam slavné interpretace Rafaela Kubelíka z Pražského jara 1990 a Smetanovu Mou vlast zařadil na program abonentního koncertu Berlínského Státního orchestru 12. a 13. prosince 2016 v Berlíně. Poté dílo nastudoval s Vídeňskými filharmoniky a uvedl na koncertech ve Vídni, Paříži a Kolíně nad Rýnem. S Vídeňskými filharmoniky Mou vlast zahraje v předvečer festivalu 11. května v Mnichově.

Pobyt Daniela Barenboima v Praze nebude spojen jen se samotným koncertem. Měl by navštívit i Smetanův památník – Myslivnu v Jabkenicích či hrob Rafaela Kubelíka na Slavíně.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat