Pražské jaro představilo program nového ročníku
Úvodní koncert 69. ročníku festivalu Pražské jaro, který se uskuteční 12. května příštího roku v pražském Obecním domě, bude mít tentokrát místo obvyklého jednoho hned dvě opakování. Tradiční Smetanova Má vlast v podání České filharmonie pod vedením šéfdirigenta Jiřího Bělohlávka bude vzhledem k velkému zájmu o vstupenky provedena ještě ve dnech 13. a 14. května 2014. Má vlast zazněla v Bělohlávkově pojetí na dvou zahajovacích koncertech Pražského jara v roce 2011. Tehdy stanul před Symfonickým orchestrem Pražské konzervatoře a festival tak připomněl dvousté výročí založení Pražské konzervatoře. S Českou filharmonií Mou vlast na Pražském jaru uvedl třikrát, naposledy v roce 1988. „Každý dotek s tímto veledílem je novým uměleckým impulsem a úkolem, nikdy to není totožné, vždy je to pokus o nové uchopení, a tak tomu samozřejmě bude i v příštím roce,“ svěřil se dnes Jiří Bělohlávek.
Také u 69. ročníku bude termínu konání Pražského jara předcházet mimořádný festivalový koncert, na němž 24. března v Obecním domě vystoupí Sanfranciský symfonický orchestr s šéfdirigentem Michaelem Tilsonem Thomasem a rezidenční umělkyní Pražského jara 2014, houslistkou Julií Fischerovou. Na Staroměstském náměstí se pak před zahájením Pražského jara 10. května uskuteční koncert k dvacátému výročí Pražského mezinárodního maratonu.
Ze zahraničních umělců festival přivítá mimo jiné Vídeňské filharmoniky, a to 22. května. Orchestr svůj koncert pojme jako poctu Richardu Straussovi u příležitosti 150. výročí jeho narození. Straussovskému roku je věnována rovněž festivalová návštěva Bamberského symfonického orchestru 24. května.Po jednatřiceti letech se na Pražské jaro vrátí Polský národní rozhlasový symfonický orchestr z Katovic. Na večeru 27. května přednese kromě Šostakovičovy Šesté a Janáčkovy Sinfonietty v české premiéře koncert pro lesní roh a orchestr Krzysztofa Pendereckého Winterreise z roku 2008. Frankfurtskému rozhlasovému symfonickému orchestru připadne 3. června čestný úkol 69. mezinárodní hudební festival Pražské jaro ukončit.
Z domácích těles na Pražském jaru vystoupí 15. května Symfonický orchestr Českého rozhlasu a 18. května a 2. června dvakrát Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK. Z mimopražských těles padla volba na Moravskou filharmonii Olomouc, která provede 21. května mimo jiné skladby Bedřicha Smetany, Bohuslava Martinů a Serenádu Iši Krejčího.
Festival dále mimo jiné nabízí od 30. května do 1. června Víkend České komorní hudby. Součástí festivalu bude 66. mezinárodní hudební soutěž Pražské jaro, která se bude konat v oborech hoboj a fagot. Ze známých sólistů se představí například houslista Gidon Kremer, varhanista Karol Mossakowski, basbarytonista Adam Plachetka, houslistka Julia Fischerová, kontratenorista Andreas Scholl nebo sopranistka Simona Houda Šaturová.Prodej vstupenek začne 12. prosince. Ceny jsou srovnatelné s minulým ročníkem, pohybují se od několika stovek korun po 5900 korun za nejlepší místa na Vídeňské filharmoniky. Rozpočet festivalu se již několik let pohybuje mezi 75 až 80 miliony korun. Ředitel Roman Bělor přitom upozornil, že zásah České národní banky a umělé oslabení koruny navýší náklady festivalu o zhruba 1,5 milionu korun.
Foto Borgis, Jan Houda, archiv
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]