Pražské jaro spojí houslistu Rachlina s Petrohradskou filharmonií

Také druhý koncert Petrohradské filharmonie s dirigentem Jurijem Těmirkanovem po sobotním uvedení slavné Leningradské symfonie v Obecním domě v rámci festivalu Pražské jaro nabídne dílo Dmitrije Šostakoviče. Orchestr provede Symfonii č. 5 d moll, která měla premiéru v roce 1937, a s houslistou Julianem Rachlinem Šostakovičův Houslový koncert a moll, který skladatel věnoval proslulému ruskému houslistovi Davidu Oistrachovi.

Šostakovič je s Petrohradskou, dříve Leningradskou, filharmonií spojován díky přátelství a úzké spolupráci s legendárním dirigentem Jevgenijem Mravinským, jenž orchestr vedl padesát let. Petrohradská filharmonie ve světové premiéře uvedla celkem osm z patnácti skladatelových symfonií.

Julian Rachlin patří k dalším z řady ‚zázračných dětí‘ ruské houslové školy, byť ve čtyřech letech emigroval se svou rodinou do Rakouska a trvale se usadil ve Vídni.Ve svých čtrnácti letech se stal nejmladším sólistou v historii, který hrál s Vídeňskými filharmoniky. Spolupracoval s Riccardem Mutim, Bernardem Haitingem, Jamesem Levinem, Zubinem Mehtou, André Previnem a dalšími. Významně se angažuje v charitativních projektech, od roku 2010 je velvyslancem UNICEF.

Foto Julia Wesely 

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky