Hana Blažíková a Bach Collegium Japan v Rudolfinu

Na festivalu Pražské jaro dnes zazní koncert barokního ansámblu Bach Collegium Japan. V Dvořákově síni Rudolfina se japonský soubor představí s dirigentem Masaakim Suzukim a sopranistkou Hanou Blažíkovou. Proslulý soubor si pro své debutové vystoupení na festivalu vybral program sestávající výlučně z děl Johanna Sebastiana Bacha. Hudba završitele barokní epochy tvoří repertoárové těžiště souboru.

Na koncertu zazní Bachovy kantáty Mein Herze schwimmt im Blut, Alles mit Gott und nichts ohn’ ihn a Jauchzet Gott in allen Landen spolu s jeho Koncertem d moll pro dvoje housle, smyčce a basso continuo a Koncertem c moll pro hoboj, housle, smyčce a basso continuo.

Absolventka Pražské konzervatoře Hana Blažíková, která na Pražském jaru vystoupí počtvrté, patří ke stálým hostům souboru Bach Collegium Japan. Spolupracovala s ním mimo jiné na kompletním vydání nahrávek Bachových kantát, rozsáhlém projektu, kterému se soubor věnuje již více než dvacet let. „Je jednou z našich nejdůležitějších sólistek,“ podotkl Suzuki.Suzuki patří mezi přední světové znalce a interprety Bachova díla. Vystudoval kompozici a hru na varhany na univerzitě v Tokiu a hru na cembalo a varhany na Sweelinckově konzervatoři v Amsterdamu. Je spoluzakladatelem a hudebním ředitelem Bach Collegium Japan, s nímž pravidelně vystupuje na předních koncertních pódiích v Evropě a Spojených státech a držitelem řady významných ocenění. Vyučuje na univerzitě v americkém Yale.

Vokálně-instrumentální soubor Bach Colegium Japan se od svého založení v roce 1990 vypracoval mezi světovou špičku v oblasti autentické interpretace barokní hudby. Mezi jeho nejvýznamnější počiny patří kompletní nahrávka Bachových kantát pro švédskou společnost BIS Records čítající celkem 55 CD nebo nahrávka Bachových motet, za níž soubor v roce 2011 získal mimo jiné cenu BBC Music Magazine Award.

Letošní sedmdesátý ročník festivalu Pražské jaro zahájil 12. května provedením Smetanovy Mé vlasti Symfonický orchestr Severoněmeckého rozhlasu z Hamburku. Závěr festivalu je 2. a 3. června svěřen Královskému liverpoolskému filharmonickému orchestru s šéfdirigentem Vasilijem Petrenkem.

Foto archiv

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky