Pražský filharmonický sbor představil 88. sezonu

Pražský filharmonický sbor v sezoně 2022/2023 uspořádá stejně jako loni trojici koncertů ve vlastní režii. V prosinci to bude Adventní koncert ve Státní opeře pod režijním vedením Jiřího Stracha, který odvysílá Česká televize, v únoru Válečné requiem Benjamina Brittena, jež připomene výročí ruského útoku na Ukrajinu, a v červnu Open Air koncert ve Valdštejnské zahradě složený z amerických gospelů a spirituálů. Vedle toho Pražský filharmonický sbor vystoupí s Českou filharmonií, Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu, Symfonickým orchestrem hl. m. Prahy FOK či Moravskou filharmonií Olomouc. V zahraničí budou sboristé koncertovat společně s hráči PKF – Prague Philharmonia na Brucknerovském festivalu v Linci a pokračovat bude také spolupráce s operním festivalem v rakouském Bregenzu. Umělecky sbor i nadále povedou Lukáš Vasilek a Lukáš Kozubík, kterým byla smlouva prodloužena o dalších pět let. Novou manažerkou sboru je Oľga Smetanová, jež vede produkční a administrativní tým. Akademie klasické hudby zvolila Pražský filharmonický sbor laureátem Ceny Antonína Dvořáka pro rok 2022.
Pražský filharmonický sbor (zdroj Pražský filharmonický sbor)
Pražský filharmonický sbor (zdroj Pražský filharmonický sbor)

„Sbor bude mít svébytnou sezonu v Praze, která sice nebude velká, ale velmi výrazná a kvalitou jiná, než je běžná nabídka. PFS se v ní bude profilovat jak a capella, tak s orchestrem. Také chceme, aby sbor měl své partnery a podporovatele, které zatím vyjma ministerstva vůbec nemá. Určitě budeme usilovat o úspěšnost sborové akademie, kterou chceme při zachování vysoké kvality početně rozšířit, a o vysoký zahraniční kredit,” uvádí k plánům na novou sezonu ředitel Pražského filharmonického sboru David Mareček a dodává: „Sbor musí mít silnou administrativní osobnost, což je od 1. července manažerka Oľga Smetanová, která se kvůli tomu vyvázala ze svých závazků na Slovensku a v Polsku. Zajištěna je také umělecká kontinuita – Lukáš Vasilek podepsal kontrakt na dalších pět let, pětiletou smlouvu máme i s druhým sbormistrem Lukášem Kozubíkem, jenž je nově také prvním sbormistrem Národního divadla. To je výborná zpráva, špičkových sbormistrů má tento stát málo.“

Vlastní koncertní řada 88. sezony PFS nabídne rozmanitý repertoár. Na Adventním koncertu zazní pastorálně laděné skladby Arvo Pärta, Bohuslava Martinů a Luboše Fišera. Sbor s tímto programem vystoupí na jevišti Státní opery v Praze a stejně jako v loňském roce se koncert odehraje pod režijním dohledem Jiřího Stracha. Koncert v přímém přenosu odvysílá stanice ČT art. V únoru uvede Válečného requiem Benjamina Brittena. Skladba vznikla roku 1962 u příležitosti nového vysvěcení katedrály v anglickém Coventry, která byla vybombardována během druhé světové války. Na posledním z trojice vlastních koncertů se PFS představí bez doprovodu a pod širým nebem v populárně laděném repertoáru. Ve Valdštejnské zahradě zazníamerické gospely a spirituálya vstupné na koncert bude v tomto případě dobrovolné.

V průběhu podzimu a zimy vystoupí sbor na koncertech v Praze i v dalších českých a moravských městech. Spolupráce se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu bude zahrnovat tři programy. Lukáš Kozubík nastuduje Vokální symfonii Vladimíra Sommera, kterou obě tělesa společně uvedou na festivalu Janáček Brno. V rámci pražského abonentního cyklu se sbor bude podílet na koncertním provedení Wagnerova Tristana a Isoldy. Lukáš Vasilek připraví PFS na světovou premiéru skladby Daleko široko. Na objednávku orchestru ji zkomponoval původem zlínský skladatel Jiří Kadeřábek.

Pražský filharmonický sbor se na jednom pódiu představí také se Symfonickým orchestrem hl. m. Prahy FOK. Nejprve v Gloria pro soprán, sbor a orchestr francouzského skladatele Francise Poulenca a zkraje ledna v symfonické básni Prometheus Alexandra Skrjabina. Stálicí sborového repertoáru je Mahlerova Symfonie č. 2 „Vzkříšení“. V uplynulých sezonách ji PFS úspěšně uvedl pod taktovkou Semjona Byčkova či Tomáše Netopila. V dubnu 2023 zazní v rámci Velikonočního koncertu Moravské filharmonie Olomouc.

Festival Prague Sounds: Koncert pro Evropu, 2. září 2022, plovoucí scéna u Slovanského ostrova v Praze (zdroj Pražský filharmonický sbor)
Festival Prague Sounds: Koncert pro Evropu, 2. září 2022, plovoucí scéna u Slovanského ostrova v Praze (zdroj Pražský filharmonický sbor)

Významným uměleckým počinem nadcházející sezony bude uvedení oratoria Ráj a Peri německého romantického skladatele Roberta Schumanna. S Českou filharmonií jej v rámci jednoho z abonentních cyklů nastuduje věhlasný britský dirigent Daniel Harding. V průběhu května a června se Pražský filharmonický sbor představí také na festivalu Pražské jaro, na Mezinárodním hudebním festivalu Leoše Janáčka v Ostravě a na Smetanově Litomyšli.

Svou 88. sezonu zahájil Pražský filharmonický sbor vystoupením na Koncertu pro Evropu. Po boku České filharmonie a pod taktovkou Semjona Byčkovase představil v Janáčkově Glagolské mši. Koncert se uskutečnil při příležitosti probíhajícího českého předsednictví v Radě Evropské unie a pod hlavičkou hudebního festivalu Prague Sounds. Spolupráce s Byčkovem a Českou filharmonií pokračuje také na festivalu Dvořákova Praha trojím uvedením Dvořákovy Rusalky.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


5 1 vote
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments