Pražský komorní balet slaví letos padesát let

Pražský komorní balet, který v tehdejším Československu patřil k prvním představitelům současných tendencí v moderním tanci, letos slaví padesát let svého působení. Celý letošní program tak bude výročí věnován, členové souboru kromě nových inscenací připomenou také osobnost choreografa Pavla Šmoka, který Pražský komorní balet zakládal a patří k tuzemským protagonistům moderního tance. Experimentální studio Balet Praha (později jen Balet Praha) založili v roce 1964 Pavel Šmok, Luboš Ogoun a Vladimír Vašut. Na tento projekt pak v roce 1975 navázal Pražský komorní balet. Za pět dekád existence se soubor stal významným nezávislým a obecně respektovaným reprezentantem českého tanečního umění doma i v zahraničí a získal řadu ocenění.

Pod hlavičkou jubilea budou letos uvedena všechna představení v České republice i zahraničí. „Uvedeme dvě celovečerní premiéry. Tou první bude nové dílo Beat, jež speciálně pro Pražský komorní balet připraví světově uznávaná dvojice choreografů Johan Greben a Uri Ivgi. Premiéru bude mít 16. dubna na Nové scéně,” uvedla umělecká vedoucí souboru Hana Polanská Turečková.

Druhou stěžejní událostí roku pak bude slavnostní večer 5. října ve Stavovském divadle. „V jeho první části uvedeme úspěšnou choreografii zakladatele Pražského komorního baletu Pavla Šmoka Z mého života, v části druhé představím svou novou autorskou choreografii na hudební dílo Arnolda Schönberga Pelleas a Melisanda,” doplnila Turečková.

Pražský komorní balet čeká v roce 2014 také cestování. Bude tradičně vystupovat v českých regionech, ale plánuje vystoupení i v Rakousku, Německu, Bosně a Hercegovině či turné po Jižní Koreji nebo Mexiku.

Připomínky výročí zahrnují i další akce, třeba putovní výstavu, která se pokusí zdokumentovat progresivní a inovativní přístup zakladatelů studia Balet Praha. Současně nabídne i pohled nové generace choreografů a proměny myšlení s ohledem na padesátiletou historii souboru, kterým prošli jedni z nejlepších českých a světových umělců. Na repertoáru Pražského komorního baletu byly vedle choreografií Pavla Šmoka i práce například Libora Vaculíka, Petra Zusky, Jiřího Kyliána, britského choreografa Christophera Bruceho nebo Francouze Patricka Delacroixe.

Ve čtvrtek bude v pražském divadle Ponec premiéra projektu Pražského komorního baletu Occamova břitva, který představí mladé české a slovenské choreografy. Autorkou projektu je Hana Polanská Turečková.

Foto archiv

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]