Pražští symfonikové zahrají k poctě vodě

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK se svým šéfdirigentem Pietari Inkinenem uvede 4. a 5. března koncert s názvem Pocta vodě. Životodárná tekutina, důležitý přírodní zdroj, kterého v poslední době v naší krajině ubývá, a živel opředený bájemi má v hudbě své místo, pro skladatele je neutuchajícím pramenem inspirace. Na koncertě zazní Debussyho Moře, symfonická báseň Oceanidy Jeana Sibelia, symfonická báseň Vodník Antonína Dvořáka a program ozdobí radostně bublající klarinet Wenzela Fuchse, prvního klarinetisty Berlínské filharmonie, v Mozartově Klarinetovém koncertu A dur.
Pietari Inkinen (foto Petr Dyrc)

„Už v minulé sezóně jsme hráli koncert věnovaný vodě. Tehdy jsme skladbou Fazila Saye tematizovali ekologické problémy s úbytkem vody v krajině. Návaznost sice nebyla naším prvotním záměrem, ale těší mě, že tím koncerty dostávají další rozměr a že si v tom každý může najít vlastní význam. Voda je pro umělce nesmírně zajímavá, inspirovala skladatele stovky let před námi, aniž by tehdy tušili cokoliv o ekologii. Dnes se toto téma stává stále důležitějším. Tento koncert má ještě jednu návaznost. Již po několik sezón zveme do Prahy vždy některého z prvních hráčů Berlínské filharmonie, aby se zde sólově představil. Těší mě, že se nám daří ve spolupráci pokračovat, tentokrát s Wenzlem Fuchsem,“ řekl Pietari Inkinen.

Wenzel Fuchs se už ve svých 19 letech stal sóloklarinetistou vídeňské Volksoper. O pět let později zastával tutéž pozici u vídeňského Rozhlasového symfonického orchestru a od roku 1993 je sóloklarinetistou Berlínské filharmonie. Zároveň vyučuje na tamní Karajanově orchestrální akademii. Uskutečnil řadu mistrovských kurzů v Japonsku, Evropě a Spojených státech. Jako sólista vystoupil např. s Berlínskými symfoniky a Berlínskou filharmonií, Tokijskou filharmonií, Čínským národním symfonickým orchestrem či Korejským symfonickým orchestrem.

 

POCTA VODĚ
4. a 5. března 2020, Obecní dům

ANTONÍN DVOŘÁK: Vodník, symfonická báseň podle Karla Jaromíra Erbena
WOLFGANG AMADEUS MOZART: Koncert pro klarinet a orchestr A dur
JEAN SIBELIUS: Oceanidy, symfonická báseň
CLAUDE DEBUSSY Moře, tři symfonické skici

Wenzel FUCHS | klarinet
SYMFONICKÝ ORCHESTR HL. M. PRAHY FOK
Pietari INKINEN
| dirigent

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na