Pražští symfonikové zahrají k poctě vodě

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK se svým šéfdirigentem Pietari Inkinenem uvede 4. a 5. března koncert s názvem Pocta vodě. Životodárná tekutina, důležitý přírodní zdroj, kterého v poslední době v naší krajině ubývá, a živel opředený bájemi má v hudbě své místo, pro skladatele je neutuchajícím pramenem inspirace. Na koncertě zazní Debussyho Moře, symfonická báseň Oceanidy Jeana Sibelia, symfonická báseň Vodník Antonína Dvořáka a program ozdobí radostně bublající klarinet Wenzela Fuchse, prvního klarinetisty Berlínské filharmonie, v Mozartově Klarinetovém koncertu A dur.
Pietari Inkinen (foto Petr Dyrc)

„Už v minulé sezóně jsme hráli koncert věnovaný vodě. Tehdy jsme skladbou Fazila Saye tematizovali ekologické problémy s úbytkem vody v krajině. Návaznost sice nebyla naším prvotním záměrem, ale těší mě, že tím koncerty dostávají další rozměr a že si v tom každý může najít vlastní význam. Voda je pro umělce nesmírně zajímavá, inspirovala skladatele stovky let před námi, aniž by tehdy tušili cokoliv o ekologii. Dnes se toto téma stává stále důležitějším. Tento koncert má ještě jednu návaznost. Již po několik sezón zveme do Prahy vždy některého z prvních hráčů Berlínské filharmonie, aby se zde sólově představil. Těší mě, že se nám daří ve spolupráci pokračovat, tentokrát s Wenzlem Fuchsem,“ řekl Pietari Inkinen.

Wenzel Fuchs se už ve svých 19 letech stal sóloklarinetistou vídeňské Volksoper. O pět let později zastával tutéž pozici u vídeňského Rozhlasového symfonického orchestru a od roku 1993 je sóloklarinetistou Berlínské filharmonie. Zároveň vyučuje na tamní Karajanově orchestrální akademii. Uskutečnil řadu mistrovských kurzů v Japonsku, Evropě a Spojených státech. Jako sólista vystoupil např. s Berlínskými symfoniky a Berlínskou filharmonií, Tokijskou filharmonií, Čínským národním symfonickým orchestrem či Korejským symfonickým orchestrem.

 

POCTA VODĚ
4. a 5. března 2020, Obecní dům

ANTONÍN DVOŘÁK: Vodník, symfonická báseň podle Karla Jaromíra Erbena
WOLFGANG AMADEUS MOZART: Koncert pro klarinet a orchestr A dur
JEAN SIBELIUS: Oceanidy, symfonická báseň
CLAUDE DEBUSSY Moře, tři symfonické skici

Wenzel FUCHS | klarinet
SYMFONICKÝ ORCHESTR HL. M. PRAHY FOK
Pietari INKINEN
| dirigent

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat