Před 80 lety zemřela Růžena Maturová, první Dvořákova Rusalka

Operní pěvkyně Růžena Maturová byla šestnáct let oporou pražského Národního divadla. Do historie české hudby se zapsala především jako první Rusalka ze stejnojmenné opery Antonína Dvořáka, ale i řadou dalších premiér. Zítra, v neděli 25. února, uplyne osmdesát let od úmrtí této uznávané umělkyně.

A. Dvořák: Rusalka – Růžena Maturová (Rusalka) – ND Praha 1901 (zdroj archiv ND)

Růžena Maturová se narodila 2. září 1869 v Praze. Se zpěvem začala na Vyšší dívčí škole, později se zdokonalovala u řady tehdejších hudebních pedagogů. Vystupovat začala v ochotnických souborech, později působila v německém divadle v Teplicích a v německém Mannheimu. Členkou souboru Národního divadla se stala v roce 1893.

Na první české scéně, kde působila do roku 1909, ztvárnila široký rejstřík postav domácího i světového repertoáru, od něžných dívčích rolí po role dramatické. Byla nejen skvělou představitelkou postav Smetanových, ale stejně vynikající byla i v premiérách oper Dvořákových (vedle Rusalky byla též první Kněžnou v Čertovi a Káče i Armidou), Fibichových (první Šárka, Hedy), Foersterových (Eva) nebo Ostrčilových (Vlasta).

Z. Fibich: Šárka – Růžena Maturová (Šárka) – ND Praha 1897 (zdroj archiv ND)

Celkem Růžena Maturová vystoupila ve dvaceti premiérách, byla i první českou Toskou. Svůj krásný a technicky dokonale školený soprán uplatňovala zpočátku v úlohách lyrických, později i v postavách dramatických, které vytvářela s realistickou věrností a podmanivým hereckým uměním. Byla také vynikající pedagožkou.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat