Před deseti lety zemřel skladatel Jiří Sternwald

Jiří Sternwald (zdroj kultura.cz)

Hudební skladatel Jiří Sternwald, který zemřel před deseti lety, 19. prosince 2007 ve věku sedmadevadesáti let, komponoval pro slavné režiséry – Martina Friče, Alfréda Radoka či Oldřicha Nového. Jeho hudba zní například ve známém filmu Divotvorný klobouk či v pohádce Honza málem králem.

Svůj život spojil Jiří Sternwald s divadlem a filmem. Narodil se 14. května 1910 v Praze a již od mládí se zajímal o hudbu a o umění. Začínal jako violista v orchestru Osvobozeného divadla, po studiích konzervatoře působil i v Divadle E. F. Buriana. Za války začal spolupracovat i s filmem, po válce se stal jedním z nejznámějších autorů filmové hudby. Pro režiséra Alfréda Radoka napsal hudbu k Daleké cestě, skládal i pro snímky Hudba z Marsu, Tři přání, Žižkovská romance, Smyk, Transport z ráje.

Ján Kadár, Elmar Klos: Hudba z Marsu (zdroj YouTube)

Jiří Sternwald byl také autorem písní a šansonů, psal i symfonickou hudbu, nejznámější je jeho vokální cyklus Český rok na vsi.

Jeho tvorba spojovala požadavky uměleckého vkusu a široké působivosti – často se vyžíval v pompéznosti či rychlé a majestátní hudbě. Jeho hudební doprovod k písním byl často nápaditý, zpěvný a vycházel z rytmu slova, věty a prostředí. Sternwaldův hudební styl se přesně hodil pro film.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat