Před půl stoletím zemřel americký muzikant Nat Cole

Před půl stoletím, 15. února 1965, zemřel americký černošský zpěvák a klavírista Nat King Cole. Posluchače si podmanil svým sametovým barytonem, který mu v roce 2001 vynesl třetí místo v anketě o hlas století, pořádané britskou rozhlasovou stanicí BBC. Jeho dcera Natalie je oceňovanou zpěvačkou žánru rhythm and blues.Nat Cole, přezdívaný King, se narodil v březnu 1919 jako Nathaniel Adams Coles ve městě Montgomery na jihovýchodě USA. K hudbě jej vedla matka, která hrála v kostele na varhany. Díky ní získal Cole průpravu, jež mu posléze umožnila stát se uznávaným jazzovým pianistou. Teprve po nějakém čase za klavírem začal i zpívat a se svou skupinou The King Cole Trio se v první polovině čtyřicátých let stal hvězdou nahrávací společnosti Capitol Records.

Od jazzu se Nat Cole dostal i k dalším žánrům a začal vystupovat jako zpěvák s big bandovými orchestry. To mu pomohlo získat širší popularitu. V padesátých letech pak natočil své největší hity Too Young, Love Is the Thing a především šlágr Unforgettable. V polovině dekády navíc jako jeden z prvních Afroameričanů dostal možnost moderovat televizní show nesoucí jeho jméno a objevil se v několika filmech.

Na přelomu padesátých a šedesátých let natočil Cole několik alb ve Španělštině, která měla velký ohlas v Latinské Americe. Zároveň ale předznamenala zpěvákův postupný ústup ze slávy. Coleův hlas sice zněl stejně sametově jako dřív, vkus většinového publika se ale změnil. Cole navíc onemocněl rakovinou plic, které počátkem roku 1965 podlehl.

Nat King Cole byl dvakrát ženatý. Se svou druhou ženou měli tři vlastní a dvě adoptované děti. Nejstarším z nich byla Natalie, jež se vydala v otcových stopách a dnes je rovněž oceňovanou zpěvačkou.

Foto archiv

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky