Před sto lety zemřel rakouský divadelní architekt Ferdinand Fellner

Koncem devatenáctého století byl ateliér Fellner a Helmer jedním z nejznámějších v Rakousku. Z dílny těchto dvou rakouských architektů vyšly návrhy řady budov také v Čechách, například Státní opera v Praze či Mahenovo divadlo v Brně a Slovenské národní divadlo v Bratislavě.

Slovenské národní divadlo Bratislava (foto archiv)
Slovenské národní divadlo Bratislava (foto archiv)

Fellner a Helmer též výrazně poznamenali vzhled Karlových Varů, kde vedle řady obytných domů navrhli i Císařské lázně, Grandhotel Pupp a divadlo. Jeden z dua slavných architektů Ferdinand Fellner zemřel před sto lety – 22. března 1916 v devětašedesáti letech.

Ferdinand Fellner (foto archiv)
Ferdinand Fellner (foto archiv)

Za více než čtyřicet let spolupráce vyprojektovali Fellner a Helmer na dvě stovky staveb zejména na území tehdejšího Rakouska-Uherska. Budovy jsou většinou postaveny v historizujícím slohu – neorenesance, neoklasicismus či neobaroko, někdy s prvky secese. Při výzdobě interiérů i exteriérů s nimi spolupracovali významní umělci své doby, včetně slavného malíře Gustava Klimta.

Specializací ateliéru Fellner a Helmer byly budovy divadelní a koncertní, přičemž jejich autoři se podstatnou měrou zaměřili na bezpečnost. V té době totiž vyhořela celá řada divadel v Evropě. Z ateliéru pochází návrhy divadel například v Záhřebu, Salcburku, Berlíně, Štýrském Hradci, Curychu, Budapešti a Vídni. V Čechách to bylo dále Divadlo F. X. Šaldy v Liberci či zámek Žinkovy u Plzně.

Divadlo F. X. Šaldy Liberec (zdroj tripwow.tripadvisor.com)
Divadlo F. X. Šaldy Liberec (zdroj tripwow.tripadvisor.com)

Architekti Fellner a Helmer projektovali také činžovní domy, například luxusní obytný komplex Margaretenhof ve Vídni, obchodní domy, vily, hotely či kolonády.

Související články


Napsat komentář