Před sto lety ztracenou partituru Stravinského teď náhodou objevili v Petrohradě
Významné orchestrální symfonické dílo Pohřební píseň slavného ruského skladatele Igora Fjodoroviče Stravinského, považované více než sto let za ztracené, se šťastnou náhodou našlo v knihovně Petrohradské konzervatoře. Podle agentury TASS to oznámila děkanka muzikologické fakulty konzervatoře Natalija Braginská.Igor Stravinskij dílo složil v roce 1908 v zármutku z úmrtí svého učitele Nikolaje Rimského-Korsakova. Zaznělo přitom jen jedinkrát – 17. ledna 1909 ve Velkém sále Petrohradské konzervatoře při prvním ruském symfonickém koncertu k uctění památky Rimského-Korsakova. Ten zemřel 21. června 1908 ve věku čtyřiašedesáti let.
K senzačnímu nálezu podle Braginské pomohlo stěhování z historické budovy konzervatoře, která se uzavírala kvůli rekonstrukci. Při balení stohů různých partitur pak byl objeven do té doby nedostupný sklad starých notových zápisů. “A tam, mezi jinými rukopisnými materiály, se nacházel celý komplet orchestrálních hlasů symfonického díla Igora Stravinského Pohřební píseň,” řekla děkanka muzikologické fakulty v Petrohradě.
Igor Stravinskij si podle ní ve své autobiografii posteskl, že rukopis partitury zmizel v Rusku v době revoluce. Ve všech ruských i zahraničních katalozích jeho děl je u položky Pohřební píseň poznámka “nezveřejněná, ztracená”. Ta se nyní může vymazat.K nejznámějším dílům věhlasného ruského skladatele, který ovlivnil tvorbu mnoha dalších umělců, patří především jeho balety Pták Ohnivák, Petruška a Svěcení jara, opera Život prostopášníka či Žalmová symfonie.
Foto archiv
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]