Přední světová sopranistka Diana Damrau slaví 50. narozeniny

Bavorská rodačka Diana Damrau, jedna z nejuznávanějších současných operních pěvkyní koloraturního oboru, dnes slaví své 50. narozeniny. Připomeňme si průběh její dosavadní kariéry.
Diana Damrau (foto Jiyang Chen)
Diana Damrau (foto Jiyang Chen)

Diana Damrau se narodila v Günzburgu v Západním Německu 31. května 1971. Operní zpěvačkou se chtěla stát již od dětství – definitivně se prý rozhodla po shlédnutí filmu La Traviata od Franca Zefirelliho z roku 1982 s Teresou Strasas v hlavní roli.

Hudební vzdělání absolvovala na konzervatoři ve Würzburgu. Po vydařeném debutu ve Figarově svatbě v roli Barbariny v roce 1995 (Divadlo Mainfranken, Wurzburg) bylo zřejmé, že Damrau je na cestě k úspěšné operní kariéře. V tom samém divadle strávila následující dva roky, a právě také zde poprvé ztvárnila jednu ze svých nejznámějších rolí – Královnu noci z Mozartovy Kouzelné flétny. Dále působila v Národním divadle Mannheim a ve Frankfurtské opeře, pokaždé dva roky. V roce 2000 poprvé vystoupila na mezinárodním jevišti ve Státní opeře ve Vídni jako Královna noci a o rok později měla svůj debut na Salzburském festivalu v roli Najády z Ariadny na Naxu.

V roce 2002 přešla na volnou nohu. V tomto období často vystupovala v Bavorské státní opeře v rolích Adély z Netopýra Johanna Strausse ml., Marzelliny z Fidelia a oblíbené Královny noci. Účastnila se také světové premiéry opery Friedricha Cerhy Der Riese vom Steinfeld ve Vídeňské státní opeře v roli Malé ženy.

V roce 2003 měla své první představení v Londýně v nové produkci Kouzelné flétny. Poprvé také ztvárnila roli Konstance z Únosu ze serailu ve Frankfurtské opeře, dále v roce 2004 roli Zdenky z Arabelly a hlavní roli v Salieriho L’Europa riconosciuta. V tom samém roce si poprvé zazpívala v Metropolitní opeře, v roli Zerbinetty v Ariadně na Naxu.  

V sezóně 2007/2008 vystupovala v Metropolitní opeře v inscenaci Kouzelné flétny, ve které alternovala jako Pamina a Královna noci. Bylo to její vůbec poslední působení v roli Královny noci, kterou hrála ve více než patnácti inscenacích. V roce 2011 se začala intenzivněji věnovat belcantovému repertoáru. Hrála mimo jiné v Hraběti Ory v Metropolitní opeře a ztvárnila titulní roli v Donizettiho opeře Linda di Chamounix v barcelonském Liceu.

V následujících letech se ujala mnoha nových rolí a účastnila mnoha nových produkcí – ztvárnila například Violettu v La traviata, hlavní roli ve světové premiéře opery A Harlot’s Progress od laina Bella, hraběnku ve Figarově svatbě nebo Ofélii v opeře Ambroise Thomase Hamlet.

Damrau se také pohybuje ve světě koncertního zpěvu. Spolu s Plácidem Domingem vystoupila na koncertě 3 Orchester und Stars v Mnichově k zahájení Mistrovství světa ve fotbale 2006. Vystupovala též v Carnegie Hall, Wigmore Hall, na jevišti La Scaly a opakovaně na Salcburském festivalu. Její koncertní repertoár obsahuje díla jako jsou Mše c moll, Requiem, a Exsultate, jubilate od Mozarta nebo Händelův Mesiáš.

Stejně jako ostatní operní umělce Dianu Damrau minulý rok omezila pandemie. Během karantény přesto streamovala několik koncertů, některé zadarmo, a pořádala online workshopy. Po částečném rozvolnění v mnoha zemích světa se nyní v červnu chystá na již několikáté celosvětové turné.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments