Předprodej vstupenek na Pražské jaro tradičně provází velký zájem

O předprodej vstupenek na Pražské jaro je tradičně velký zájem. Za první hodinu od zahájení internetového předprodeje se prodaly vstupenky za téměř pět milionů korun. Je to více než loni, kdy lidé za čtyři hodiny od zahájení předprodeje koupili či rezervovali vstupenky za více než čtyři miliony korun. Největší zájem je o zahajovací koncert Berlínských filharmoniků, uvedení Mé vlasti v podání České filharmonie (ČF) a koncert Vídeňských symfoniků. Řekl to mluvčí Pražského jara Pavel Trojan. Jubilejní 75. ročník nabídne příští rok 53 koncertů, začíná 7. května 2020.
Pražské jaro 2019 – Vizionářský Berlioz, foto Ivan Malý

Prostřednictvím webu nebo v prodejní síti Pražského jara je k dispozici přibližně 36.500 vstupenek. Zatímco v minulých letech předprodej provázely problémy s přetíženými servery, v posledních letech i letos systém funguje bez větších obtíží.

Letošní ročník Pražského jara nabídl přes 35.000 vstupenek, tržby za jejich prodej dosáhly 23,1 milionu korun. Loni to bylo 39.000 vstupenek, za jejichž prodej dosáhly tržby 25,3 milionu korun.

Pražské jaro odstartuje 75. ročník festivalu 7. května. Na mimořádném zahajovacím koncertě vystoupí v Obecním domě Berlínští filharmonici s šéfdirigentem Kirillem Petrenkem. Tradiční Má vlast zazní 12. května v podání ČF pod taktovkou šéfdirigenta Semjona Byčkova. Na závěrečném koncertu 4. června ČF s dirigentem Corneliem Meisterem provede Symfonii č. 9 d moll Ludwiga van Beethovena.

V roce 250. výročí Beethovenova narození bude dílo bonnského rodáka procházet celou dramaturgií festivalu. Symfonický orchestr BBC s šéfdirigentem Sakarim Oramem provedou 17. května Beethovenovu Sedmou symfonii, Druhou symfonii uvede 21. května orchestr Academy of St Martin in the Fields. Neotřelé spojení Beethovenovy Třetí symfonie “Eroiky” a Saxofonového koncertu současného amerického skladatele Johna Adamse přinese 25. května hostování kanadského dirigenta Petera Oundjiana v čele Pražských symfoniků FOK. V podání Vídeňských symfoniků s dirigentem Philippem Herreweghem a houslistkou Isabelle Faust zazní 31. května Beethovenův Houslový koncert D dur, v druhé polovině pak Schubertova Čtvrtá symfonie c moll. Beethovenova komorní hudba bude také součástí Víkendu komorní hudby 22. až 24. května. Tři poslední Beethovenovy sonáty nabídne recitál rezidenčního umělce Pražského jara klavíristy Andráse Schiffa, který se uskuteční 1. června v Dvořákově síni Rudolfina.

Na více než osmdesátimilionovém rozpočtu festivalu Pražské jaro se podílí zejména ministerstvo kultury a hlavní město Praha. Přibližně 40 procent dostává festival od sponzorů, 20 procent tvoří příjmy z prodeje vstupenek a podpora od mecenášů sdružených v klubu Přátel Pražského jara.

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na