Představujeme Contemporary Theatre a také nejlepší videoklipy s baletem

  1. 1
  2. 2
Týden s tancem (18) - od 3. do 9. května 2017. V dnešním vydání najdete: Contemporary Theatre – novou produkční platformu pro tanec představuje Vendula Poznarová. Český tanec v zahraničí. Britské romány na amerických scénách. Nejlepší videoklipy s baletními sekvencemi podle Royal Opera House.

Contemporary Theatre – nový projekt představuje Vendula Poznarová
V tanci se neustále děje něco nového. A tak se také vynořila nová produkční platforma, za kterou stojí vinohradské taneční studio Contemporary, respektive jeho zakladatelka Vendula Poznarová a další ženské tváře současného tance, se kterými projekt vytvořila. Její studio vyrostlo před několika lety na zelené louce jen z nadšení několika lidí a jako mnoho ostatních projektů ukázalo, že houževnatost tanečníků nezná žádné meze. Nová produkční platforma, která ovšem není jeho formální součástí, hned připravila letní projekt pro choreografy a tanečníky SummerLAB, který proběhne 22.–30. července přihlášky pro choreografy i tanečníky budou mít definitivní uzávěrku 14. května. Výsledky tvorby budou předvedeny 27.–29. září. Není ale náhodou už český prostor různými platformami přesycený? A co všechno se nám zatím nepodařilo vyčíst z webu a facebooku projektu? Koncept Contemporary Theatre nám představila zakladatelka Vendula Poznarová.

 

Vendula Poznarová (foto archiv autorky)

Co vás motivovalo k založení Contemporary Theatre? 

Idea tohoto projektu byla součástí vize směřování Contemporary – prostoru pro tanec už v době, kdy jsem ho zakládala. Jeho spuštění jen čekalo na správné načasování. Čekala jsem, jak budou fungovat mé plány s prostorem, také na to, až nasbírám zkušenosti, až se začlením hlouběji do taneční komunity různých směrů a ujasním si, co přesně mě v tanci baví. A taky až povyroste dcera Emilka. (smích) A teď to zkrátka přišlo. Aktuální fáze budování funkčního prostoru pro tanec už umožňuje uvolnit energii na nový projekt.

Contemporary dnes funguje jako místo, kde se potkávají tvůrci a tanečníci tvoří a zkouší zde mnoho stylově různorodých souborů a umělců a také vzniká divácké zázemí z řad amatérských tanečníků, kteří sem chodí na lekce. Takže posunutí jeho konceptu o úroveň výš na produkci a podporu individuálních projektů je úplně přirozeným vývojem jeho činnosti.

Ovšem nejzásadnějším spouštěčem vzniku Contemporary Theatre (neboli ConTeátru) bylo hlubší propojení s Kateřinou Pekovou, produkční a jednatelkou společnosti Art 4 People, a se Zuzanou Havrlantovou, tanečnicí a akrobatkou. Všechny jsme do projektu vstoupily se svou vizí, navzájem jsme si je rozebraly na kousíčky, pak spojily v jednu a teď jsme do světa vypustily pilotní projekt Summer LAB.

Chápu správně, že je to produkční platforma, která bude podporovat nové projekty, choreografy a tanečníky – i když přiznejme si, že slovo „platforma“ už trochu devalvovalo a málokdo si pod ním umí představit konkrétní činnost?

Máš pravdu, že „platforma“ už je teď skoro všechno. Pro nás ten pojem svou nekonfliktností funguje jako pojmenování, které nás nijak neomezuje ani v kreativním směřování, ani v záběru aktivit, které plánujeme vyvinout. Produkční platforma – určitě, ale nejen to. Program ConTeátru jsme připravily tak, aby fungoval ve dvou liniích. V jedné se chceme věnovat mladé taneční kreativitě, v té druhé podpořit i renomované tvůrce a pracovat na profesionálních projektech. V tuto chvíli jednáme o profesionální rezidentuře na příští sezonu. Nicméně aktuálně už rozjetý pilotní projekt Summer LAB představuje směr první linie.

Jaká konkrétní podpora umělce čeká?

Co se týká konkrétně Summer LABu, poskytneme choreografům fyzicky prostor, finanční prostředky, tanečníky a mentory, kteří jim budou k dispozici po celou dobu projektu. Navíc mají dva semináře, které nazýváme „TALKS“, s renomovanými tvůrci nejen z tance, ale i z přidružených oborů, jako je světelný design, kostýmní tvorba, právo, příprava portfolia a další. Ten je určený i pro interprety, kteří budou v projektu tvořit druhou, stejně podstatnou složku.

Tanečníci mají dál šanci v rámci ranních tréninků nahlédnout do různých tanečních a pohybových stylů, kromě klasiky a moderny si vyzkoušejí také akrobacii, šály, streetové styly, partneřinu a další. Spolupracují s námi, troufám si říct, „topky“ z oboru, jako je Jana Burkiewiczová, Jindra Panský, Václav Janeček, Lenka Vagnerová, Ivana Hannichová, Wahe Akopyan a takhle můžu pokračovat dál. Zkrátka jsme se zaměřily na co největší výživnost pro uživatele. (smích) Celý Summer LAB má také ambici fungovat jako síť kontaktů a objevů nové generace nejen v rámci České republiky. Někteří profesionální choreografové do projektu skočili s tím, že je to pro ně samotné skvělá možnost, jak si najít nové interprety.

Výhodou programu je směřování k výsledné produkci. V závěru programu choreografové veřejně odprezentují své miniatury na jevišti a dramaturgická rada vybere performanci s potenciálem na celovečerní představení, které pak ConTeátr kompletně produkčně podpoří.

Tým studia Contemporary (zdroj archiv V. Poznarové)

Čím budete jiní oproti organizacím, jako je třeba Art Prometheus, ProFitArt?

Do vnitřního programu ConTeátru jsme mezi základní ideje zařadily myšlenku, že se nechceme vymezovat vůči žádnému dění, žánru nebo projektu na taneční scéně. Naopak chceme, aby platforma Contemporary Theatre zůstala absolutně otevřená a spolupracující i s ostatními projekty tohoto typu.

Máme k dispozici prostorové zázemí a jsme absolutně bez předsudků vůči jakýmkoli tanečním žánrům. Tím, že jsme v projektu spojily síly produkční, která se dlouhodobě věnuje i komerčním eventům (Kačka Peková), tanečnice, která profesně působí v novocirkusovém prostředí (Zuzka Havrlantová) a mé – nezávislého choreografa a provozovatele prostoru, máme zmapovanou poměrně širokou základnu taneční tvorby v mnoha různých prostředích.

Pokud vyjdeme z toho, že se aktuálně nezávislá taneční scéna v České republice nachází ve fázi vyčerpání, ať už tvůrčího (až na výjimky!) nebo diváckého, je nutné ji buď uzavřít a nechat načerpat nové síly, nebo otevřít… A to je naše cesta, chceme do ní vpustit energii žánrů, které dlouho a často s despektem umělců zůstávaly mimo oficiální proud „umění“.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat