Předvánoční naladění s Czech Ensemble Baroque doplní křest nového CD

Najděte si v předvánočním shonu chvilku a společně s vokálním kvintetem a souborem dobových nástrojů Czech Ensemble Baroque si v brněnském Besedním domě, zmenšené kopii slavného vídeňského Musikvereinu, vychutnejte rájskou hudbu Adama Michny z Otradovic a mnoho ryze českých a moravských barokních vánočních skladeb v rájské úpravě Martina Jakubíčka pro barokní orchestr a psaltérium. Na koncertu bude pokřtěno CD Franz Xaver Richter: Super flumina Babylonis, Miserere.
Czech Ensemble Baroque (zdroj CEB)

Tradiční Vánoční koncert Czech Ensemble Baroque bude výjimečný. Přinese totiž dobře známé i zapomenuté písně v podání dobového barokního ansámblu s psalteriem, což je předchůdce dnešního cimbálu. Známé skladby A. V. Michny z Otradovic, V. H. Rovenského a dalších mistrů barokních Čech a Moravy zazní díky tomu ve své původní, ryze barokní podobě. Uslyšíte i méně známé, ale přesto nádherné Vánoční písně z barokních kancionálů v úpravě varhaníka a skladatele Martina Jakubíčka v podání vokálního kvintetu a opět i za doprovodu komorního souboru dobových nástrojů Czech Ensemble Baroque.

Program zahájí tradičně Bach s Mozartem. Ti také pokřtí nové CD se skladbami kolegy Richtera  a pak už se Besedním domem rozezní Roráty, které jsou liturgicko-hudební formou ranních mariánských mší konaných v  adventní době. Následovat bude pět písní ze sbírek Česká mariánská muzika a Svatoroční muzika Adama Michny z Otradovic, jež se společně s Giovannim Battistou Alovisim, Georgem Melceliem či Pavlem Josefem Vejvanovským řadí k nejvýraznějším skladatelům působícím v českých zemích v 17. století.

V druhé půli večera zazní skladby Václava Holana Rovenského a Jana Josefa Božana. Druhý jmenovaný sestavil Kancionál Slavíček rájský, který se řadí mezi nejluxusnější kancionály vydanými v 17. a počátkem 18. století. Tyto sbírky duchovních písní v mateřském jazyce patří k nejdůležitějším památkám české hudby minulosti.  „V tomto konkrétním případě se jedná o knihu formátu 195 x 295 mm, zdobenou drobnými dřevoryty s náboženskými tématy a na frontispice také rytinou Františka Antonína Šporka, obklopeného alegorickými postavami“ popisuje dirigent Roman Válek.

 

St 18. 12. | 19:30 | Besední dům Brno
SLAVÍČEK RÁJSKÝ
Vánoční písně a písně z českých a moravských barokních kancionálů a křest CD

Czech Ensemble Baroque Quintet: Pavla Radostová – soprán, Tereza Válková – soprán, umělecká vedoucí, Lucie Netušilová Karafiátová – alt, Jakub Kubín – tenor, Jiří Miroslav Procházka – bas

Czech Ensemble Baroque Orchestra: Vojtěch Zajíc, Eva Kalová – housle, Veronika Svačinová – viola, Dalibor Pimek – violoncello, Šimon Jakubíček – kontrabas, Michaela Koudelková – zobcová flétna, Marek Čermák – varhany, Andrea Stračinová – psalterium, dirigent Roman Válek

Radovan Král – Wolfgang Amadeus Mozart, Luděk Randár – Johann Sebastian Bach

Mohlo by vás zajímat