Předvánoční naladění s Czech Ensemble Baroque doplní křest nového CD

Najděte si v předvánočním shonu chvilku a společně s vokálním kvintetem a souborem dobových nástrojů Czech Ensemble Baroque si v brněnském Besedním domě, zmenšené kopii slavného vídeňského Musikvereinu, vychutnejte rájskou hudbu Adama Michny z Otradovic a mnoho ryze českých a moravských barokních vánočních skladeb v rájské úpravě Martina Jakubíčka pro barokní orchestr a psaltérium. Na koncertu bude pokřtěno CD Franz Xaver Richter: Super flumina Babylonis, Miserere.
Czech Ensemble Baroque (zdroj CEB)

Tradiční Vánoční koncert Czech Ensemble Baroque bude výjimečný. Přinese totiž dobře známé i zapomenuté písně v podání dobového barokního ansámblu s psalteriem, což je předchůdce dnešního cimbálu. Známé skladby A. V. Michny z Otradovic, V. H. Rovenského a dalších mistrů barokních Čech a Moravy zazní díky tomu ve své původní, ryze barokní podobě. Uslyšíte i méně známé, ale přesto nádherné Vánoční písně z barokních kancionálů v úpravě varhaníka a skladatele Martina Jakubíčka v podání vokálního kvintetu a opět i za doprovodu komorního souboru dobových nástrojů Czech Ensemble Baroque.

Program zahájí tradičně Bach s Mozartem. Ti také pokřtí nové CD se skladbami kolegy Richtera  a pak už se Besedním domem rozezní Roráty, které jsou liturgicko-hudební formou ranních mariánských mší konaných v  adventní době. Následovat bude pět písní ze sbírek Česká mariánská muzika a Svatoroční muzika Adama Michny z Otradovic, jež se společně s Giovannim Battistou Alovisim, Georgem Melceliem či Pavlem Josefem Vejvanovským řadí k nejvýraznějším skladatelům působícím v českých zemích v 17. století.

V druhé půli večera zazní skladby Václava Holana Rovenského a Jana Josefa Božana. Druhý jmenovaný sestavil Kancionál Slavíček rájský, který se řadí mezi nejluxusnější kancionály vydanými v 17. a počátkem 18. století. Tyto sbírky duchovních písní v mateřském jazyce patří k nejdůležitějším památkám české hudby minulosti.  „V tomto konkrétním případě se jedná o knihu formátu 195 x 295 mm, zdobenou drobnými dřevoryty s náboženskými tématy a na frontispice také rytinou Františka Antonína Šporka, obklopeného alegorickými postavami“ popisuje dirigent Roman Válek.

 

St 18. 12. | 19:30 | Besední dům Brno
SLAVÍČEK RÁJSKÝ
Vánoční písně a písně z českých a moravských barokních kancionálů a křest CD

Czech Ensemble Baroque Quintet: Pavla Radostová – soprán, Tereza Válková – soprán, umělecká vedoucí, Lucie Netušilová Karafiátová – alt, Jakub Kubín – tenor, Jiří Miroslav Procházka – bas

Czech Ensemble Baroque Orchestra: Vojtěch Zajíc, Eva Kalová – housle, Veronika Svačinová – viola, Dalibor Pimek – violoncello, Šimon Jakubíček – kontrabas, Michaela Koudelková – zobcová flétna, Marek Čermák – varhany, Andrea Stračinová – psalterium, dirigent Roman Válek

Radovan Král – Wolfgang Amadeus Mozart, Luděk Randár – Johann Sebastian Bach

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na