Premiéra Mrtvého domu v Londýně s českými sólisty rozdělila britské kritiky

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Takřka všichni recenzenti připomínají vliv pozdního díla francouzského filozofa, strukturalisty Michela Foucaulta (především jeho učení o fenoménu moci uplatňované ve všech strukturách společnosti) na výsledný tvar inscenace. Foucaultova tvář se ostatně opakovaně objevuje v promítaných videodotáčkách. Ač Warlikowského inscenace již mnohdy vyvolaly vlnu nesouhlasu mezi odborníky i diváky, i tentokráte mnohé zachraňuje vhodná civilní scéna a kostýmy jeho ustálené spolupracovnice, výtvarnice Małgorzaty Szczęśniak. Ta umisťuje děj do tělocvičny současné věznice a vězně obléká do modrých stejnokrojů, prostřídaných součástmi civilního šatníku. Velmi efektní u představitelů vězňů je použití tetováže.

Leoš Janáček: From the House of the Dead – Johan Reuter (Šiškov) – Royal Opera House Londýn 2018 (zdroj roh.org.uk / foto Clive Barda)

Inscenace vznikla v koprodukci s bruselským divadlem La Monnaie a Opérou National de Lyon. První série představení od 7. do 24. března 2018 počítá se šesti představeními. Hraje se bez přestávky a ceny lístků se pohybují v mimopremiérovém provozu od 9 (místa s omezenou viditelností) do 125 liber. Propagační materiály obsahují upozornění, že součástí inscenace jsou sexuálně explicitní scény.


Wiener Staatsoper neuvede světovou premiéru Pendereckého Phaedry
Krzysztof Penderecki
(narozen 1933) musel odříci smlouvu na novou operu pro Wiener Staatsoper. Před několika lety nasmlouvaná objednávka na světovou premiéru opery Phaedra musela být zrušena. V pátek 9. března po dohodě s vedením Vídeňské státní opery bylo sděleno médiím, že slavný polský skladatel není zatím schopen dokončit toto dílo ve smluvním termínu.

Krzysztof Penderecki (zdroj commons.wikimedia.org/Akumiszcza)

Krzysztof Penderecki, čtyřiaosmdesátiletý klasik moderní hudby a tvůrce čtyř velmi úspěšných oper podle světově proslulých literárních látek (Ďáblové z Loudunu, Ztracený ráj, Černá maska a Ubu Rex), byl ještě na podzim roku 2016 veskrze optimistický, pokud se týkalo časového plánu kompozice. Bohužel v loňském roce se podle skladatelova vyjádření vyskytla řada překážek, které kompoziční práce výrazně zkomplikovaly. Opera Phaedra měla být dílem o dvou částech, hraným bez pauzy. Libreto si upravil skladatel sám podle stejnojmenného klasicistního dramatu Jeana Racina a delší sborové pasáže mají za podklad části z antických dramat Euripida a Seneky na stejné téma. Podle staršího vyjádření měla být opera hudebním stylem blízká jeho operní prvotině, dramatické opeře Ďáblové z Loudunu.

Intendant Vídeňské státní opery Dominique Meyer vyjádřil politování nad ukončením spolupráce, ale je přesto skladateli vděčný, že oznámil včas nemožnost dostát požadavkům oboustranné smlouvy. Dílo mělo zaznít ve světové premiéře v sezoně 2018/2019. Dramaturgie Wiener Staatsoper se rozhodla tento titul nahradit jinou operou na klasickou antickou látku. V náhradě bude nastudována opera Orest německého skladatele Manfreda Trojahna (narozen 1949), která zažila úspěšnou premiéru v Amsterdamu roku 2011.

Wiener Staatsoper (zdroj pixabay.com)

V souvislosti s Pendereckého zatím nedokončenou operou je zajímavé pozorovat, jak antická témata a literární látky stále přitahují současné skladatele. Například koncertní opera Phaedra (premiéra Berlín, Staatsoper 2007) patřila k posledním velkým dílům Hanse-Wernera Henzeho nebo Jiří Viklický a jeho libretistka Eva Petrová se antickým příběhem inspirovali v opeře Faidra (2000). Wiener Staatsoper hodlá věnovat soudobé operní tvorbě zvýšenou pozornost, vedle světových premiér oper pro děti v minulých letech a v následujících sezonách, je také na sezonu 2019/2020 naplánováno první uvedení opery Orlando Olgy Neuwirth podle známého kratšího románu Virginie Woolf.


Nahrávka týdne

Maurice Ravel: L’Enfant et les Sortilèges, Claude Debussy: L’Enfant Prodigue (zdroj amazon.com)

Ravel, Maurice – L’Enfant et les Sortilèges; Debussy, Claude – L’Enfant Prodigue etc. Sbor a Orchestr Philharmonie de Radio France, dirigent Mikko Franck. Erato 2017 (2 CD). Ravelovy dvě dokončené kratší opery se neobjevují na domácích (v současnosti stále na repertoáru českobudějovického souboru je ale právě Dítě a kouzla – recenzi z obou premiér Opera Plus přinesla zde a z jejího hostování na Festivalu Opera 2017 zde) ani světových jevištích příliš často, zato se v novém tisíciletí těší zájmu nahrávacích společností, které v posledních dvanácti letech například uvedly na trh minimálně šest nahrávek Ravelovy baletní opery Dítě a kouzla.

Mezi živými i studiovými nahrávkami nalezneme i jména dirigentů světového věhlasu. Od roku 2006 (Naxos, dirigent Alastair Willis), nahráli tento velmi půvabný impresionistický opus také třeba Simon Rattle (2009, EMI), Seiji Ozawa (2010, Decca), James Levine (2011, sestřih představení ke čtyřicátému výročí působení Jamese Levinea v Metropolitní opeře) nebo Leonard Slatkin (2015, Naxos). K dispozici je DVD se záznamem představení z festivalu v Glyndebourne (2012), kde byla opera Dítě a kouzla uvedena v jednom večeru společně se druhou Ravelovou operou, tedy se Španělskou hodinkou.

Nová nahrávka firmy Erato přináší příjemné a stylové hudební nastudování finského dirigenta Mikka Francka, kterého známe především jako zasvěceného interpreta severské a ruské hudby. Zejména jsou ceněny jeho nahrávky díla nedávno zemřelého finského skladatele Einojuhaniho Rautavaary pro label Ondine.

Mikko Franck (zdroj commons.wikimedia.org/Franz Johann Morgenbesser)

Výlučně frankofonní obsazení zajišťuje dílu jazykovou čistotu a vzornou deklamaci. Z početného souboru, kde tradičně většina zpěváků zpívá více rolí, zaujme především francouzská altistka Nathalie Stutzmann v trojroli Maminky, Čínského šálku a Vážky. Maminku už tato pěvkyně s mimořádným témbrem zpívala i na nahrávce Simona Rattlea. Mladá koloraturní hvězda z Francie, Sabine Devieilhe, se blýskne v náročných partech Ohně, Princezny a Slavíka. Chloé Briot pak spolehlivě zpívá part Dítěte, stylizace jejího projevu v roli je velmi jemná a elegantní.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]
  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat