Pretty Yende zazpívala před českým publikem

Poprvé před českým publikem včera večer zazpívala osmadvacetiletá jihoafrická sopranistka Pretty Yende. Vycházející hvězda světové operní scény přesně před rokem debutovala v prestižní newyorské Metropolitní opeře. Ve Smetanově síni Obecního domu s velkým úspěchem zazářila v belcantových áriích například Giacoma Meyerbeera, Vincenza Belliniho a nakonec i se španělskou zarzuelou a populární písní I Feel Pretty z muzikálu West Side Story.Jiskřivý soprán i bezprostřednost půvabné Afričanky publikum ve vyprodaném sále nadchly. Třikrát ji odměnili ovacemi vstoje a dočkali se dvou operních přídavků z Donizettiho opery Linda di Chamounix a Gounodova Romea a Julie. Yende doprovodila PKF – Prague Philharmonia pod vedením amerického dirigenta Christophera Franklina.

Sóla v orchestrálních skladbách patřila českému hobojistovi Vilému Veverkovi, například Morriconeho Gabrielův hoboj, podmanivá melodie, pocházející z filmu Misie (The Mission). I on se odměnil přídavkem, a to známým tématem z Borodinových Poloveckých tanců.

Yende studovala v Kapském Městě operní zpěv. Jak řekla v pátek na tiskové konferenci v Praze, její první operou byl Brittenův Sen noci svatojánské s rolí Heleny. K nejoblíbenější patří role mladé vdovy Noriny z Donizettiho opery Don Pasquale.

Moje kariéra je jako pohádka,“ prohlásila. Ve studiích pokračovala na akademii při milánské La Scale. Její talent objevil před pěti lety na soutěži Belvedere ve Vídni jeden z ředitelů milánské La Scaly Ilias Tzempetonidis. V La Scale debutovala před třemi lety s obrovským úspěchem jako Berenice v Rossiniho opeře Příležitost dělá zloděje, později se sem vrátila v několika dalších rolích.

Do šestnácti let netušila, že existuje opera, do té doby zpívala jen v kostelích. Slyšela ale v televizi zpěv v reklamě a učitelka jí řekla, že jde o duet z opery Lakmé. Okouzlil ji natolik, že se chtěla stát pěvkyní.

Z českých oper zná Dvořákovu Rusalku, kterou studovala ve škole. Ačkoli árie o Měsíčku patří k jejím nejoblíbenějším, přiznává, že problémy jí dělá český jazyk. V brzké době čekají Yende debuty ve Washingtonské národní opeře, Gran Teatre del Liceu v Barceloně a návraty do Metropolitní opery a Německé opery v Berlíně.

Foto Tim Fox

Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na