Primabalerína Tereza Podařilová slaví pětačtyřicáté narozeniny

Tereza Podařilová, která se narodila před pětačtyřiceti lety, 27. srpna 1972, byla první sólistkou Baletu Národního divadla jmenována v roce 2003.

Tereza Podařilová (foto archiv)

Na prknech první české scény Tereza Podařilová tančila v klasických i moderních choreografiích. Úspěchem pro ni byly role Odetty a Odilie v Labutím jezeře, Carmen v choreografii Alexandra Schneidera-Rossmyho, Kateřiny ve Zkrocení zlé ženy či Taťány v taktéž Crankově Oněginovi nebo Markýzy de Merteuil ve Vaculíkově tanečním dramatu Valmont. Za poslední čtyři tituly získala Podařilová Ceny Thálie.

L. Vaculík: Valmont – Tereza Podařilová (Markýza de Merteuil) – Stavovské divadlo Praha 2014 (foto Martin Divíšek)

Klasickému baletu se Tereza Podařilová věnuje od první třídy základní školy. V roce 1990 absolvovala pražskou Taneční konzervatoř a téhož roku získala angažmá v Národním divadle. Jednou z prvních zásadnějších příležitostí byl záskok ve Spící krasavici, její první hlavní role přišla v baletu Don Quijote. Po jednoznačném úspěchu podepsala v roce 1992 v divadle sólovou smlouvu, o jedenáct let později se stala první sólistkou. V poslední době se Tereza Podařilová v Národním divadle věnuje též práci baletního mistra.

John Cranko: Zkrocení zlé ženy – Tereza Podařilová (Kateřina), Jiří Kodym (Lucentio), Nikola Márová (Bianca) – ND Praha 2003 (zdroj ND Praha / foto Oldřich Pernica)

Tereza Podařilová, která je i držitelkou Philip Morris Ballet Flower Award (1993) a Výroční ceny Opery Plus (2015), dlouhodobě spolupracuje s malířem Janem Kunovským – společně vznikla například inscenace Sirael. A loni se Podařilová představila s bývalým šéfem baletu Národního divadla Petrem Zuskou v choreografii Route 50.

Tereza Podařilová společně s Liborem Vaculíkem a Alexandrem Katsapovem – Výroční ceny Opery Plus za rok 2014 (foto Hana Smejkalová)

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat