Primabalerína Tereza Podařilová slaví pětačtyřicáté narozeniny

Tereza Podařilová, která se narodila před pětačtyřiceti lety, 27. srpna 1972, byla první sólistkou Baletu Národního divadla jmenována v roce 2003.

Tereza Podařilová (foto archiv)

Na prknech první české scény Tereza Podařilová tančila v klasických i moderních choreografiích. Úspěchem pro ni byly role Odetty a Odilie v Labutím jezeře, Carmen v choreografii Alexandra Schneidera-Rossmyho, Kateřiny ve Zkrocení zlé ženy či Taťány v taktéž Crankově Oněginovi nebo Markýzy de Merteuil ve Vaculíkově tanečním dramatu Valmont. Za poslední čtyři tituly získala Podařilová Ceny Thálie.

L. Vaculík: Valmont – Tereza Podařilová (Markýza de Merteuil) – Stavovské divadlo Praha 2014 (foto Martin Divíšek)

Klasickému baletu se Tereza Podařilová věnuje od první třídy základní školy. V roce 1990 absolvovala pražskou Taneční konzervatoř a téhož roku získala angažmá v Národním divadle. Jednou z prvních zásadnějších příležitostí byl záskok ve Spící krasavici, její první hlavní role přišla v baletu Don Quijote. Po jednoznačném úspěchu podepsala v roce 1992 v divadle sólovou smlouvu, o jedenáct let později se stala první sólistkou. V poslední době se Tereza Podařilová v Národním divadle věnuje též práci baletního mistra.

John Cranko: Zkrocení zlé ženy – Tereza Podařilová (Kateřina), Jiří Kodym (Lucentio), Nikola Márová (Bianca) – ND Praha 2003 (zdroj ND Praha / foto Oldřich Pernica)

Tereza Podařilová, která je i držitelkou Philip Morris Ballet Flower Award (1993) a Výroční ceny Opery Plus (2015), dlouhodobě spolupracuje s malířem Janem Kunovským – společně vznikla například inscenace Sirael. A loni se Podařilová představila s bývalým šéfem baletu Národního divadla Petrem Zuskou v choreografii Route 50.

Tereza Podařilová společně s Liborem Vaculíkem a Alexandrem Katsapovem – Výroční ceny Opery Plus za rok 2014 (foto Hana Smejkalová)

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na