Připojte se k oslavám Mezinárodního dne tance

Společným tancem, ke kterému se může připojit kdokoli na mnoha místech republiky, se dnes bude oslavovat Mezinárodní den tance. Choreografii pro společné vystoupení, takzvaný flashmob, si mohou zájemci dopředu nacvičit podle instruktážního videa na webu ke dni tance. V Praze se začne tančit v 16 hodin na náměstí Václava Havla u Národního divadla.

Restaurační budova a Nová scéna Národního divadla (foto archiv)

Tančit se bude na píseň skupiny Mydy Rabycad Just Dance. Choreografii na ni připravil Jan Kodet, baletní mistr a choreograf Národního divadla, který na ní pracoval společně se sólistou baletního souboru první scény Mathiasem Deneuxem.

Přestože tvůrci choreografie jsou české baletní špičky, nikdo se podle organizátorů nemusí obávat, pokud neovládá baletní figury, choreografie je připravena tak, aby ji zvládl zatančit kdokoliv.

Mezinárodní den tance připomíná od roku 1982 den narození velkého tanečního reformátora Jeana-Georgese Noverrea (1727-1810). Letos uplyne od jeho narození 290 let. Den má poukázat na univerzálnost tance, který díky společnému jazyku dokáže překlenout politické, kulturní a etnické bariéry a spojit lidi. Francouz Noverre byl tanečník, baletní mistr, pedagog i teoretik tance, považuje se za nejvýznamnějšího baletního reformátora období klasicismu. Svými názory ovlivnil i umělce dvacátého století.

Jean-Georges Noverre (foto archiv)

Koordinátorem oslav v České republice je Vize tance, národní iniciativa pro rozvoj současného tance, pohybového divadla a interdisciplinárních umění.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat