Příští ročník festivalu Zlatá Pecka bude věnován Marii Callas

Čtvrtý ročník hudebního festivalu Zlatá Pecka Chrudim v srpnu příštího roku bude věnován slavné sopranistce Marii Callas a italským operám. Zahajovací koncert se posune z pondělka na neděli, aby se jej mohli zúčastnit i lidé ze vzdálenějších míst. Novinářům to sdělila protagonistka přehlídky a chrudimská rodačka, mezzosopranistka Dagmar Pecková.
Dagmar Pecková (archiv OP)

Téma bude fenomén Marie Callasová a italská velká opera jako je Puccini, Rossini, Verdi, Bellini, Donizetti, vlastně ty největší italské operní bomby,“ uvedla Dagmar Pecková.

Vedlejším tématem bude italská umělecko-populární hudba 50. až 70. let, například od skladatelů filmové hudby Enia Morriconeho nebo Davida Rocca. Pod názvem La dolce vita skladby nastudují další hudební tělesa.

Závěr přehlídky bude patřit hře Mistrovská lekce, jejímž autorem je Terrence McNally. V představení vycházejícím z veřejných lekcí zpěvu, které počátkem 70. let Callasová dávala na newyorské Juilliard School vybraným žákům, ji ztvární právě Pecková.

V uplynulém ročníku festival uvedl sedm koncertů a stejný počet hudebních vystoupení na Festivalovém pódiu, tři divadelní představení a tři projekce filmu Rusalka režiséra Petra Weigla z roku 1977. Návštěvníci podle Peckové přijížděli z celé země, někteří i ze Slovenska. Koncerty a představení se konaly kromě Chrudimi i v Pardubicích, Heřmanově Městci nebo Holicích. „Strašně bych chtěla ještě víc přitáhnout lidi z Chrudimi, aby nebyli vůči festivalu laxní. Když potkáte na ulici člověka, který ani neví, že nějaký festival je, tak je někde chyba,“ uvedla Pecková.

Součástí festivalu jsou každoročně i interpretační kurzy pro mladé pěvecké talenty, které zpěvačka vede. Na přehlídce někteří vystoupili v dalších letech. Rozpočet letošního ročníku dosáhl zhruba dvou milionů korun, půl milionem korun přispělo město Chrudim. Pořadatelem byl poprvé spolek Zlatá Pecka.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky