Příští týden začíná festival Pražské jaro
Prodej vstupenek začal loni 1. listopadu. Na festival je v prodeji přibližně 28 700 vstupenek. Na loňském ročníku Pražského jara průměrná návštěvnost koncertů a doprovodných akcí činila 90 procent a tržby z prodeje vstupenek dosáhly podle pořadatelů akce 25,1 milionu korun.
Koncerty, které vzbudily největší pozornost mezi nakupujícími, jsou kromě zahajovacího večera, návrat dirigentské legendy Ricccarda Chaillyho s Filharmonickým orchestrem milánské opery La Scala a tři dirigentská vystoupení Jakuba Hrůši. Velký zájem vyvolaly oba koncerty věnované staré hudbě.
“Na festival lze i nyní zakoupit vstupenky na řadu atraktivních koncertů: od adrenalinem nabitých finálových kol soutěže v oboru lesní roh a housle a narozeninového koncertu k 75 letům Soutěže Pražské jaro, přes emocemi protkaný písňový recitál Miah Perssonové, koncert Filharmonického orchestru Francouzského rozhlasu až po oslavu experimentu na Prague Offspring v DOXu,” uvedla mluvčí festivalu Kateřina Koutná.
Dirigent Hrůša na koncertu 18. května povede orchestr Národní akademie Svaté Cecílie, jehož je od roku 2021 hlavním hostujícím dirigentem. Také bude stát v čele koncertního provedení Smetanovy opery Libuše. Na dvou slavnostních večerech 28. a 30. května povede soubor špičkových sólistů v čele s Kateřinou Kněžíkovou a Adamem Plachetkou, Pražským filharmonickým sborem a Českou filharmonii. Rovněž bude jedním z hlavních řečníků konference, kterou Pražské jaro připravuje k Roku české hudby.
Při příležitosti zahájení festivalu se uskuteční slavnostní zahájení výstavy Pražské jaro Art Salon. Díla budou vystavena na koncertech v Rudolfinu a Obecním domě. V neděli 26. května kolekci vydraží při 91. aukci Galerie Kodl na Žofíně. Výtěžek bude věnován ve prospěch festivalu Pražské jaro. Díla na téma Smetanovy Mé vlasti různými technikami vytvořili autoři Petr Nikl, Ivan Pinkava, Milan Grygar, Daniel Vlček, Jakub Roztočil a Ira Svobodová.
Novému projektu SpringTEEN bude patřit sobota 19. května, která přinese nevšední koncerty i workshopy v prostorách Anežského kláštera a jeho zahrad. Zazní živá hudba, prostor dostanou hudební technologie a na workshopech si zájemci vyzkouší výrobu hudebních nástrojů ze zeleniny nebo krabic od pizzy. Novinku nabídne také Mezinárodní hudební soutěž Pražské jaro, ve které se letos soutěží v oborech housle a lesní roh.
Již potřetí se stane Klangforum Vídeň rezidenčním ansámblem projektu Prague Offspring, který během jednoho víkendu přinese novinky ze světa současné hudby. Pod vedením dirigenta a skladatele Enna Poppeho uvede ve světové premiéře šest nových děl, která čeští a slovenští skladatelé a skladatelky napsali na objednávku Pražského jara.
Na závěrečném koncertu 3. června zazní v provedení České filharmonie vedené Davidem Robertsonem také skladba Superorganisms, kterou zkomponoval Miroslav Srnka.
Zvýšený rozpočet festivalu v roce 2024 přesáhne hranici 100 milionů korun. Příjmy z prodeje vstupenek a podpora od mecenášů sdružených v klubu Přátel Pražského jara činí přibližně 20 procent rozpočtu festivalu. Loňský rozpočet akce byl přes 80 milionů korun.
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]