Proč město Brno odkládá stavbu nového koncertního sálu?

Osobnosti kulturního života se v otevřeném dopise obrátily na vedení města Brna s dotazy, proč město odkládá stavbu nového koncertního sálu. Podle signatářů mohlo výběrové řízení na zhotovitele stavby začít už před víc než rokem.
Nový koncertní sál v Brně – vizualizace (zdroj Sál pro Brno)
Nový koncertní sál v Brně – vizualizace (zdroj Sál pro Brno)

„Naplňuje nás to obavami, že existují blíže nespecifikované vážné překážky pokračování projektu,“ stojí v otevřeném dopise, který je dostupný na webových stránkách s názvem Sál, který neexistuje. „Ve zpravodajských i publicistických médiích, stejně jako mezi odbornou a laickou veřejností, se skloňuje téma stavby multifunkční hokejové haly na Výstavišti a spekuluje se o tom, které z velkých a strategických projektů města Brna musí této investici ustoupit. Ptáme se tedy: Proč město doposud nevyhlásilo výběrové řízení na zhotovitele stavby nového koncertního sálu?“ pokračuje dopis.

Podle mluvčího magistrátu Filipa Poňuchálka je zapotřebí zadávací dokumentaci po dílčích změnách znovu projednat v radě města. Rada schválila zadávací řízení na výběr zhotovitele sálu v druhé polovině loňského roku. Dalším zadavatelem však bude firma Brněnské komunikace, na jejíž impuls jsou v dokumentaci dílčí změny. Zároveň chtělo vedení města ještě projednat s Filharmonií Brno provozní model sálu.

„U takto významného projektu jsou zvažovány veškeré možné aspekty jeho výstavby a následného fungování instituce. Co se týče začátku stavby, ta může začít po výběru zhotovitele. Zadávací dokumentace musí být (vzhledem ke změnám) ještě jednou projednána v Radě města Brna. Jakmile bude zadávací řízení schváleno v radě, tak bude možné vypsat výběrové řízení, uvedl Poňuchálek.

Iniciátory dopisu jsou například hudební publicistka Karla Hofmannová, ředitel festivalu Meeting Brno Petr Kalousek nebo Pavel Šindelář, manažer orchestru Filharmonie Brno. K signatářům se řadí varhanice Alena Veselá, která letos oslaví 100. narozeniny a bojuje za nový sál už desítky let, dále ředitelka Nadace Leoše Janáčka Ludmila Němcová nebo dirigenti Tomáš Netopil a Petr Altrichter.

Místo, kde by v Brně měl stát nový koncertní sál (zdroj Sál který neexistuje)
Místo, kde by v Brně měl stát nový koncertní sál (zdroj Sál který neexistuje)

Sál má sloužit zejména Filharmonii Brno, která nyní sídlí v kapacitně nedostačujícím a akusticky nevyhovujícím Besedním domě. Vedení ale ve vztahu k otevřenému dopisu zůstává zdrženlivé. „Jedná se o občanskou iniciativu podporovatelů sálu. Její obsah bych vzhledem k probíhajícím jednáním s Magistrátem města Brna nerada komentovala. Za nás mohu pouze zopakovat, že nový sál skutečně potřebujeme,“ uvedla ředitelka filharmonie Marie Kučerová.

Pro stavbu sálu město už dříve vybralo parcelu v sousedství Besedního domu mezi Veselou a Besední ulicí. Zatím tam vzniklo jen podzemní parkoviště. Sál má stát nad ním, projekt ale stagnuje, kolemjdoucí tak místo stavebního ruchu mohou pozorovat jen betonovou základovou desku za laťkovým plotem.

„Rozpočet města Brna na letošní rok s výstavbou nového koncertního sálu počítá a takzvaný závazný plán na další roky také. Bude ale nutné provést jeho aktualizaci dle harmonogramu prací, a to dle nabídky vybraného zhotovitele,“ doplnil Poňuchálek.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


5 2 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments