Procházky uměním v Museu Kampa s Jitkou Hosprovou

V úterý 31. května 2016 se konal poslední koncert festivalu Procházky uměním v Museu Kampa s Jitkou Hosprovou předtím, než se festival přesune na severní Plzeňsko, kde bude pokračovat 24.června koncertem v Plasích a dalších významných památkových lokalitách západočeského kraje.

Návštěvníci pražského květnového koncertu si mohli vychutnat ojedinělý umělecký večer. Spojení tří brilantních interpretů Jitka Hosprová – viola, Ludmila Peterková – klarinet a Ivo Kahánek – klavír v nevšedním nástrojovém obsazení, které přineslo slavné Mozartovo Trio Kegelstatt K 498, nabídlo naprosto ojedinělý zážitek.

Jitka Hosprová, Ivo Kahánek a Ludmila Peterková - Procházky Uměním - Museum Kampa 2016 (foto Vojtěch Žák)
Jitka Hosprová, Ivo Kahánek a Ludmila Peterková – Procházky uměním – Museum Kampa 2016 (foto Vojtěch Žák)

Skladatelé, inspirováni Mozartovou odvahou spojit tuto nástrojovou kombinaci, dokázali poukázat na nekonečnou škálu barev a originálních technických schopností nástrojů. Interprety spojilo očividně společné zaujetí nevšedním repertoárem a společnou radostí z hudby. Propojení těchto tří hudebníků bylo jedinečným zážitkem pro všechny posluchače, kteří umělce v průběhu koncertu odměňovali bouřlivým potleskem.

Jitka Hosprová, Ivo Kahánek a Ludmila Peterková - Procházky Uměním - Museum Kampa 2016 (foto Vojtěch Žák)
Jitka Hosprová, Ivo Kahánek a Ludmila Peterková – Procházky uměním – Museum Kampa 2016 (foto Vojtěch Žák)

Během večera zazněly skladby Trio Kegelstatt – Wolfganga Amadea Mozarta, v pražské premiéře Duo Rebeky Clarke pro violu a klarinet, Trio Maxe Brucha a Trio Jeana Françaixe. Vynikající klavírista Ivo Kahánek se představil nejen jako skvělý komorní hráč, ale své sólové umění předvedl fascinujícím provedením tří preludií Miloslava Kabeláče. Prezentoval tak i výborný nástroj společnosti Petrof, spol. s r.o., která zapůjčila klavír na tento koncert.

Ivo Kahánek - Procházky Uměním - Museum Kampa 2016 (foto Vojtěch Žák)
Ivo Kahánek – Procházky uměním – Museum Kampa 2016 (foto Vojtěch Žák)

Před koncertem a také po jeho skončení měli návštěvníci možnost zhlédnout aktuální výstavu v Museu Kampa věnovanou Karlu Malichovi, ke které krátce pohovořila kurátorka výstavy.

Závěrem bychom chtěli poděkovat všem příznivcům Procházek uměním v Museu Kampa a těšíme se na další setkání, které se uskuteční již 6. září 2016. Uměleckými hosty Jitky Hosprové zde budou Zemlinsky Quartet spolu s mezzosopranistkou Evou Garajovou.